| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre un guvern tehnocrat. Este o solutie intr-o democratie?
Vreau cat mai multe pareriwinking

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ai vazut in 2016... nu e o solutie. Un guvern nu poate fi viabil fara sustinerea parlamentului care e politic

| AFR81 a răspuns:

E greu pentru noi, ca oameni simpli, sa intelegem politica si sa putem evalua activitatea unor ministri sau, si mai dificil, a unui guvern. Sa intelegem politica cu adevarat, pentru ca, nu-i asa, in parc sau in autobuz, auzim tot felul de asa-zisi cunoscatori care intretin tot felul de discutii. La politica se pricepe toata lumea, numai ca pentru a o intelege cu adevarat, ai nevoie de ceva mai mult decat studii de specialitate.
Fara nicio pretentie de infailibitate, parerea mea e ca guvernul tehnocrat nu a facut absolut nimic benefic tarii. Ce-i drept, nu a facut nici rau, insa o perioada in care nu evoluezi din niciun punct de vedere (valabil si la oameni) e una nefasta. Au stat si destul de putin, insa incompetenta unora dintre membri ce formau cabinetul, mi s-a parut strigatoare la cer.
Poate s-ar fi descurcat bine daca ar fi fost lasati mai mult. Schimbarile au loc intotdeauna dupa o anumita perioada de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine-l susține?