| MaStErShOt a întrebat:

Ce înseamna guvern tehnocrat? funda!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Un guvern de tehnocrati inseamna un guvern format din specialisti,care nu sunt inregimentati politic, ca sa fie manevrati de catre partide.
Adica, de ex.la agricultura sa fie pus un inginer agronom,la finante un economist,la invatamant un profesor,etc,cei mai buni in domeniul lor si care sa fie lasati sa-si faca treba fara ingerinta vre-unui partid!
Lucru care nu cred ca se va intampla niciodata! Ca chiar daca nu este membru de partid,ministrul respectiv a fost propus de un anume partid, caruia ii este dator sa ii dea ascultare, pentru ca altfel se poate merge pe pricipiul "eu te-am pus...eu te dau jos".

| IMC90 a răspuns (pentru Elianna):

Totusi, daca ma gandesc bine, nu vreau un militian la MAI

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Teoretic, un guvern format din specialisti apolitici.
Practic, ramane de vazut.

| a1doru a răspuns:

Un guvern format din ''specialisti'' care nu fac parte din niciun partid, dar sunt ''numiti politic'' de catre cei ce au majoritatea in parlament rolling on the floor rolling on the floor

| skif2skif a răspuns:

Guvernul tehnocrat este acel guvern care are in componenta sa 18 'specialisti' fiecare fiind pus pe cate un cabinet in functie de specializare sa, dar cel mai important punct care trebuie subliniat este acela ca el nu trebuie sa faca parte din nici o formatiune politica.

| Ghita_Marian_1955 a răspuns:

Daca majoritatea doreste asa de ce sa nu se ajunga si la tehnocrati? daca dl presedinte IOHANIS a hotarit sa aleaga un tehnocrat in functia de primministru inseamna ca stie el ceva si tb sa avem incredere asa cum am avut cind l-am ales nu? dar mare atentie la echipa care urmeaza sa si-o aleaga sa nu ajungem sa cadem din lac in put... Tara asta merita in sfarsit sa fie condusa de oameni competenti si poporul asta din care fac si eu parte sa nu mai sufere din toate punctele de vedere.Am 60 de ani si doresc sa ajung sa traiesc linistit la pensie.Toti cei care sunt plecati in alte tari sa vina acasa pentru ca avem nevoie de oameni destepti si competenti care sa faca ceace fac in strainatate dar sa fie si renumerati dupa competenta fiecaruia.Hai sa avem incredere si doamne ajuta ca in sfarsit o sa iesim din cosmarul asta care incerca sa ne sufoce...