| DarknLight a întrebat:

Hei, TPUași, nu prea mă uit eu la știri, dar acum stând cu mama și auzind știrile, am văzut că au zis că România stă pregătită în caz "de orice".
Deci să înțeleg că războiul ar fi posibil să vină și la noi?
Voi credeți că poate fi posibil?
Iar dacă ar fi să pornească din Rusia sau doar rușii să atace, credeți că ar avea cum să ajungă până în Sud, Sud-Est războiul/atacurile?
Oare?
Sau ei dacă ar ataca chiar s-ar uita să atace Capitala?
De unde credeți că ar începe atacurile?
Și dacă ar fi să se adeverească, vom mai face ceva în țara asta? Mă refer la studii, facultăți, cursuri sau chiar un împrumut pentru casă. Mai are rost ceva?

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu cred că va ajunge războiul la noi

Dar dacă, clar Bucureștiul e una din ținte. Împreună cu zonele unde staționează trupele NATO.

| DarknLight explică (pentru suntserios):

Și credeți că dacă ajunge în București războiul, ar ajunge și într-un oraș vecin? Eu locuiesc fix lângă orașul de lângă București, deci dacă vine la ei, presimt că va veni și la noi.
Jesus, asta ne mai lipsea nouă acum, război. Când în sfârșit aveam și eu o casă, chiar ok, pentru prima dată, mi s-ar rupe sufletul să aflu, că trebuie să-mi iau bocceluța și să o tai.
Mor dacă aud că mi distrug ăștia casa, pentru care bunicii, apoi mama au tras o viață.
Și măcar dacă păstram casa la țară, puii mei, aveam beci și o casă la țară chiar dacă se dărâma, rămâneai cu moșia. O refăceai în timp. Dar la bloc, ce naiba să mai rămână de la un bloc, poate cuiele doar. straight face
Noroc că măcar am mașina acum, fug repede la bulgari dacă e ceva. Dar nici măcar nu o să am cum să o iau pe bunică-mea din casă, că ea nu a mai ieșit din casă de 8 ani de zile și nu vrea deloc să iasă, nici măcar ajutată de noi. Deci nu știu ce mă voi face cu ea.
Barem să-i zic și mamei, să mergem cât mai repede, măcar o dată/de două ori cu bacul la bulgari, să văd ce e pe acolo și să mă familiarizez cu locul, cu străzile. Și cred că plec în Grecia apoi, dacă se va extinde și la bulgărași.
Și cred că vine sigur și în Călărași, pentru că ăsta e poziționat fix intre capitală și Constanța și pe apă oricum or să atace sigur. Și or să înceapă și din Constanța războiul dacă ar fi.
Doamne Iisuse, doar asta-mi mai lipsea. N-aveam ș-așa o mie de probleme pe cap.
Nici nu mai știu dacă să mă mai apuc de studii, dacă vor da startul la război. Barem să mă pun pe învățat bine engleza până atunci, în caz de orice, să știu să comunic cu străinii.
Mama nici nu știe nicio limbă străină, bunică-mea ce să mai zic. Deci chiar ar cădea atunci greul pe mine, măcar ceva bun va ieși din războiul ăsta, tot ce a făcut mama pentru mine până acum, o să fac eu pentru ea într-o țară străină.
Evident și dacă vom mai apuca să fugim din țară.
Barem să pregătesc și niște icoane în caz de orice. Orice-ar fi măcar de gloanțe sau cu Dumnezeu știe ce ne-or ataca. O icoană va face întotdeauna minuni. Am incredere că ea ne va apăra de gloanțe. happy

| suntserios a răspuns (pentru DarknLight):

Ușurel cu atâta panica inutilă.

| darrio2007 a răspuns (pentru DarknLight):

Nu intra in panică. Vom vedea cum vor decurge lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarknLight):

Ma bucur pentru tine ca ai credinta in Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Chiiiiiillll... oare daca imi pun icoane pe cadru imi fac bicicleta antiglont?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă ar fi să se adeverească, vom mai face ceva în țara asta? Mă refer la studii, facultăți, cursuri sau chiar un împrumut pentru casă. Mai are rost ceva? Da, bineînțeles, toate în limba rusă.

| DarknLight explică (pentru sadrian46):

Lol laughing)
Dintre toate limbile existente, rusa mi s-a părut cea mai creepy limbă, mai bine o învăț pe cea hindu sau ce limbă s-o vorbi acolo la mister Bangladesh ăsta. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

0. Jurnalistii de la noi sunt niste nulitati absolute, deci daca vrei sa te documentezi, ia si documenteaza-te.
1. Posibil, da. Chiar cert. Sint destui pe care ii cheama asa, de exemplu Dana Razboiu, de la stiri. Apetisanta creatura, dar sa nu deviem. Legat de razboiul cu pac-pac si bum-bum, e ocupat cu Ucraina si alte zone momentan. La noi o sa fie alegeri, mai rau. Extrem de putin posibil si probabil, cel putin atita vreme cit Ucraina rezista.
2. Legat de unde ar putea sa ajunga atacurile, intrebarea e cel putin amuzanta, ca sa nu zic naiva sau de-a dreptul prosteasca. Sintem in 2024, mai toti astia mari au rachete INTERCONTINENTALE, si tu zici daca vor ajunge in sud-est? big grin Acum depinde si ce obiective ar avea in sud-est, pentru ca rachetele alea costa si nu tragi de nebun cu asa ceva ca sa nimeresti in curte la Jan de la Craiova.
3. DACA o dam in scenarii de-astea, vezi cum a fost in Ucraina si nu le-a iesit. Ataci in primul rind infrastructura esentiala de comunicatii si aeroporturile. Incerci sa capturezi un aeroport-doua in zone sensibile (gen capitala) ca apoi sa le folosesti pentru a aduce mai multe trupe acolo.
4. Acum ce ti se pare ca facem? Uita-te in Ucraina. Viata merge inainte. Legat de imprumuturi, well... depinde cit de tare se va zdruncina moneda nationala si cum va reactiona sistemul bancar.

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi acum mă anxietați și mai și.
Cu racheta nu avem nicio șansă de salvare. sad
Și ce să se mai meargă înainte, domnule Gabi, după o distrugere în masă și noi fugind ca potârnichele din jurul lor.
Doamne fere!
Sper că nu va permite God așa ceva. Și mai ziceau ăștia că Putin e ortodox și credincios. Halal credincios. straight face Ce distruge oameni nevinovați. Căci până la urmă ce vină au ăia cu minim pe economie de niște nebuni de președinți psihopați și narcisici. Pfff.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Ce racheta? Tu urmaresti stirile? O racheta de niste sute de mii de dolari nu o sa rada juma de cartier. Abia daca avariaza un bloc in proportie de 10-20%, sa zicem. Nimeni nu e timpit sa iroseasca armament de precizie pe tinte civile. Rusii cred ca 99% din cladirile civile pe care le-au ras au facut-o cu artileria. Iar pentru asta trebuie sa fie in raza de actiune a artileriei. Care e de genul 10-30 km, nu sute/mii. Ce distrugere in masa? Se evacueaza linia frontului, daca nu vrei, stai si te risti, si aia e. Hahaha, god again? Apropos de stupizeniile cum ca ce nasol e cardul, ca citit invers e drac. God citit invers e... happy
Joac-o pe asta, god: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_armed_conflicts

| anonimg a răspuns:

Oamenii nu pot să facă tot ce vor ei, chiar dacă peste majoritatea se odihnește spiritul celui rău și se lasă îndemnați de el.
Toate lucrurile sunt ținute în control de Dumnezeu. Dacă vrabia nu cade la pământ fără voia Tatălui nostru ceresc, cu atât mai mult nici un glonte nu va ieși din armă fără voia Sa.
Important este sa ne știm iubiți de Dumnezeu în orice timp: de pace sau de război.
Noi nu trebuie să ne considerăm mai buni decât cei ce trăiesc în zone de război. Ci dacă nu ne facem mai buni ca ei, vom avea aceeași soartă.
România este o țară săracă, adică este blestemată tocmai pentru că trăiește continuu în păcat față de alte state dezvoltate. Dacă continuă să se încăpățâneze să trăiască în acest păcat, atunci veștile de război se vor valida. Dar dacă poporul și conducătorii îndepărtează păcatul corupției din țară, dacă va face milă, dreptate și judecată, atunci Dumnezeu nu-Și va îndepărta Fața de la noi și ne va ocroti.
Nimeni niciodată să nu creadă că oamenii, conducătorii unei țări sau armata sunt elementele care apără o țară. Dumnezeu este Cel ce ocrotește.

Cât despre împrumut în bancă, nimeni niciodată nu trebuie să-și facă împrumut, indiferent pentru orice nevoie ar avea. Nici măcar în caz de boală, darămite pentru casă sau mașină. Dacă privim în adâncimea lucrurilor, oamenii, populația care se împrumută a făcut ca locuințele să fie atât de scumpe astăzi. Românii sunt o nație care nu poate să stea fără să se împrumute, chiar și dacă ar avea bani. Românii se împrumută chiar și pentru o țigară când ei ar putea să nu fumeze. Se împrumută pentru o pâine când ei ar putea să sară peste acea masă. Fiecare om trebuie să trăiască din câștigul său, și să învețe, să se educe să nu se împrumute.
Este o parabolă când Domnul Isus a vorbit despre împrumut, și nu a făcut împrumutul ca fiind lege. Dar agenții umani ai diavolului profită de scumpiri și de sărăcie. Diavolul nu trebuie să aibă nimic în noi, și astfel vom trăi cu ce avem. Trebuie să ne educăm să cunoaștem pe Dumnezeu, și El se va îngriji de noi mai mult decât crinii de pe câmp, și mai mult decât păsările cerului.

| J0B0MAT a răspuns:

Ești cineva care și-a făcut alt cont și care mi-a dat ignore?
Dacă da, va trebui să îmi dai și de pe ăsta pentru că presimt că te vor deranja răspunsurile mele.
Nu ar începe din Craiova, bag mâna în foc, tuturor le e teamă de ea.Nu mai are rost nimic, viața nu are rost.

| DarknLight explică (pentru J0B0MAT):

Offf laughing) Măi dragă Jobomat, te crezi prea important, my dear. happy
Uite că de pe acest cont, nu o să-ți dau ignore nici dacă mă scoți din sărite. big grin
Te voi tortura pur și simplu cu întrebările mele.winking
Iar dacă te vor enerva, te las pe tine să-mi dai ignore. happy
Dacă nu, aia e, vom conviețui și noi pe aici. laughing)
tongue

| J0B0MAT a răspuns (pentru DarknLight):

Hmm, am o toleranță foarte mare pentru lucrurile care mă pot enerva, mai mare decât a ta, după câte am văzut. Dar poate a mai crescut și a ta între timp și vedem care cedează psihic mai repede.
Nu mă enervează, sunt penibile și puse la mișto, asta ar fi varianta fericită. Varianta nefericită ar fi că sunt puse chiar serios, deși refuz să cred că există persoane cu așa mentalitate la 20 și câți ani ai zis.

| Anonimul151 a răspuns:

Tu crezi ca oamenilor le va pasa de facultăți, cursuri, studii superioare dacă va fi război? NU! Și nici de bani nu le va mai pasa! Le va pasa doar sa scape in viata si sa aibă sănătate! Dacă va fi război, bineînțeles că va fi în toată tara.

Doar DUMNEZEU ne va putea salva din lucrurile astea rele, deși mulți oameni deja i au aceste lucruri la misto. Deși și lor li se intampla lucruri, ca tuturor. Iar fără DUMNEZEU nu ar putea face ABSOLUT NIMIC.

| DarknLight explică (pentru Anonimul151):

Mare adevăr grăiești.
Dacă va veni războiul până și ceva sfânt precum masca din pandemie și dezinfectantul la nu știu câte ore, devin doar un moft. Vom ajunge ca hârciobii, gândacii fugind și ascunzându-ne pe sub pământ, doar, doar să mai supraviețuim.
Dar eu vreau în vară sau voiam să mă înscriu la faculta again. Însă toată febra asta a războiului, mă pune pe gânduri.

1. Ar fi că dacă dau niște bani să zicem și războiul va veni și să zicem orașele mari vor fi afectate, Universitățile la fel și cine știe, poate nici nu ne mai recunosc anii de studii, după încheierea războiului.

2. Mă gândeam că dacă aș fi nevoită să fug din țară, nici nu prea mai are rost să încep o faculta acum. Deoarece voi da doar niște bani aiurea și și chiar dacă să zicem că ar veni mai târziu războiul și am obținut diploma, nu are nicio valoare într-o țară străină.
Dar deci engleza trebuie să mă pun pe studiat asiduu. O știu destul de binișor în scris și citit, insă pe vorbit și mai ales înțeles audio sau comunicat verbal, e praf engleza mea. sad

| Anonimul151 a răspuns (pentru DarknLight):

Momentan, ăștia doar doresc să controleze și să sperie atât România, cât și toată lumea. Sau unele popoare, țări.

Să sperăm că nu va fi nimic. Dar, având în vedere tensiunile, și că Rusia tot bombardează lângă România, deja suntem destul de aproape. Pentru că, chiar și accidental o dronă din dotarea armatei rusești poate cădea pe teritoriul României, și automat intram în conflict.

Au mai căzut și nu s-a întâmplat nimic. Dar, se pot întâmpla și lucruri mai grave.

Ce tot se discută acum pe la știri, sunt știri și informații false. Doresc doar sa sperie, sa facă ca omenii să intre intr o panica foarte mare. Așa cum au făcut în 2020, 2021 și parțial 2022 - știi la ce ma refer.

Dacă doamne ferește cândva va fi ceva, armata ROMÂNĂ nu prea va face față. Pentru că tinerii nu mai doresc să meargă sa lupte pentru țara asta.

În acest moment, e ok, nu trebuie să intri în panică, nu merită.

Oriunde ai merge, și unde există NATO... Dacă va fi război contra NATO. Și în acele țări va fi război... Deci, cam slabe șanse de supraviețuire.

Iar pe timp de război, nu prea poți ieși din țară. Iar înainte nu poți merge pentru că nu știi dacă va fi sau nu vre un război.

Engleza se învață, nu este asta o problema atât de mare. Și eu am problema asta. Important e sa fie totul în regulă, să nu fie nimic, nici un război sau altceva. Și sa aibă lumea sănătate fiindcă e cel mai important lucru.

| LaviniuA a răspuns:

Care razboi ca m-ati speriat? Nu m-am mai uitat la tv de 2 luni. Ce am peridut?

| DarknLight explică (pentru LaviniuA):

Bun venit în gașcă, miss Lavi. laughing)
Nici eu nu știam și nici nu mai știu de când nu m-am mai uitat la TV, însă acum, am stat cu mama și ea ca de obicei când trebăluiește pe la bucătărie e și TV ul aprins. De cele mai multe ori pe știri. happy
Și am auzit că au zis cam așa sau cam așa suna știrea, nu știu exact. Însă or zis că "România să fie pregătită în caz de orice."
Sper să ne ocolească năpasta. Pe bune. Sper că doar a fost o formă de a zice. Dar nu se materializează nimic. Sper să nu.

| LaviniuA a răspuns (pentru DarknLight):

Pai s-a mai schimbat ceva pe acolo pe la rusi, se agraveaza sau e tot ce era si inainte?

| KovacsB a răspuns:

Carnea de tun la ucrainieni este pe terminate.

"Conform „Global Research", de la înființarea la 4 iulie 1776, când Statele Unite ale Americii și-au declarat independența, din 247 de ani de existență, 225 de ani S.U.A. s-au aflat în război. In aproape două secole și jumătate, doar 22 de ani de pace. Concluzia este evidentă, trecutul, prezentul și viitorul Statelor Unie ale Americii au ca dominantă starea de război."

| KovacsB a răspuns:

Apoi Mass Media este corupta. Trebuie sa iti iei informatiile din mai multe surse sa le compari si sa iei de bun maxim 10 % din abureala lor.
Toate stirile din ultimii ani au fost despre eficienta vacinului minune si mai recent despre reusitele militare ale ucrainienilor, cand de fapt realitatea este exact invers.

| DarknLight explică (pentru KovacsB):

Păi sper ca ce spui aici să fie adevărul. Să fie doar un fake news și să ne vedem de viață.
Mi-am făcut o promisiune că dacă ne va ocoli războiul, de data asta, chiar mă voi motiva mai asiduu să-mi termin studiile de data asta și să fac și cumva să obțin măcar un minim pământ undeva și în câmp dacă e și dacă se poate fără împrumut ca să fiu mai sigură pe viitor în caz de orice. Și nici nu-mi mai fac o casă ci doar un buncăr. happy
I-am promis lui God că deși evit căsătoria, o fac până și pe asta, nu mai comentez, doar mă mărit și mi trăiesc existența așa cum vrea Domnul, fac și copii, deși mi-e super frică, îi voi face dar numai să nu-mi pierd casa și să nu fiu expulzată din propria casă și țară. Și să nu ne distrugă ăștia teritoriul.
Doamne ferească!

| ioana748 a răspuns (pentru DarknLight):

Ești simpatica.

| DarknLight explică (pentru ioana748):

Mulțu! happy

| Xox0 a răspuns:

Romania e gata de orice ca are pe NATO in spate...

| DarknLight explică (pentru Xox0):

Vai!
Și la Ucrainieni ce o făcut Nato?!
Și Rusia tocmai de aia și atacă, pentru că nu-i vrea pe Nato și ar vrea să atace toat3 țările Nato, din ce am mai auzit și eu.
Deci eu o amărâtă ce abia îmi căștig existența și abia ce am și eu casă decentă, după mulți ani de chin și durere, în sărăcie, acum să plec și să-mi distrugă niște nebuni casa?! La ce folos Nato?!
Ei vor lupta, da, dar vor distruge teritoriul și eu voi ajunge o naufragiată, refugiată pe la bulgari, turci sau greci. Really?!
La ce folos Nato în cazul meu și cred că și al tău, al tuturor oamenilor "din popor" sad
Și ca să nu mai spun că de mult3 ori, naugragiați sau refugiați au part3 a fi tot bogații unei țări, unde e război. De cele mai multe ori, sărăntocii unei națiuni, le e dat să moară în propria țară. Unii pentru că nici măcar nu au pașaport, mașină sau la cine să meargă pur și simplu "în afară".
De asta ce zici? sad

| Xox0 a răspuns (pentru DarknLight):

Ei ataca Rusia toata tarile NATO. Asta e propaganda americana, aka propaganda din Vest sa bage frica in oameni.
Problema e urmatoarea: cred ca razboiul a inceput deoarece Ucraina a vrut sa se bage prima oara in NATO, nu in UE, iar sefia NATO, in urma cu ceva ani, a respectat cererea Rusiei de a nu se intinde prea aproape de gratinele rusesti. Dar bineinteles... ca in timp, americanii au testat limitele lui Putin si NATO s-a apropiat din ce in ce mai mult de granitele Rusiei. Nuj daca stii, dar Rusia s-a enervat foarte tare cand americanii au instalat scutul de la Deveselu, adica in tara noastra. Si pe buna dreptate: de ce sa instalezi asa ceva cand Rusia pe atunci nu ATACASE NIMIC? Crimeea nu era anexata, isi vedea fiecare de treaba lui. Dar din moment ce americanii tot bagau propaganda ca rusii sunt rai si prin faptele lor, adica se tot intindeau spre grnaitele rusesti, adica, nu e normal sa te gandesti ca maine-poimaine ti se pregateste un atac surpriza?

Lasand asta, NATO i-a ajutat f mult pe ucrainieni. Fa si tu niste cautare de informatii. Cum sa iti pui intrebarea asta? Adica, de nu era NATO Ucraina, fara gluma, era cucerita.

| DarknLight explică (pentru Xox0):

Really?!
Eu auzisem că Ucraina a cerut ajutor Nato și Nato nu a vrut să se implice.
Eu așa am auzit.
Însă restul, habar nu am despre ce vorbești. happy
Sună a chineză pentru mine. laughing)
Eu nu am înțeles niciodată politica și cu atst mai mult politica de război laughing) cum niciodată nu am înțeles nici istoria.
Dar te ascult cu interes. happy Captivată de o lume pe care nu o pricep. happy

| Xox0 a răspuns (pentru DarknLight):

Da, NATO nu a vrut sa se implice, dar dupa ce Zelensky a ramas in Ucraina si nu a fugit, atunci s-au implicat.