| David765 a întrebat:

Hei! Un dezvoltator imobiliar poate redenumi, după bunul plac, strada din zona unde construiește un bloc?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Denumirea sau redenumirea unei strazi se poate face doar de catre Consiliul local al unitatii teritorial-administrative (comuna, oras, municipiu).
O alta persoana juridica sau fizica poate face doar propunerea de nume si nu este legal sa-i dea un nume sau sa schimbe numele existent.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu poate face un dezvoltator imobiliar, ci cei de la URBANISM in cooperare cu Primaria orasului respectiv.

Un dezvoltator imobiliar este un simplu constructor de locuinte, care nu are putere de decizie nicaieri, decat in firma si investitiile lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Brizbriz a răspuns:

Neoficial, cui ii pasa
oficial, IN NICI UN CAZ

insa chestia cu oficialul e ca uneori e ignorat la greu, de ex. la aeroportul international Bucuresti i se spune in continuare Otopeni si nu cum l-a redenumit IMBCILUL care l-a redenumit ca asa i-a venit lui pe chelie intr-o dimineata (nici macar nu stiu noul nume, si nici nu ma intereseaza)

| mi25 a răspuns:

Conform legii, reteaua de drumuri si denumirea acestora dintr-o localitate se stabileste odata cu intocmirea sau actualizarea PUZ-ului, printr-o hotarare a Consiliului Local.
Intre actualizarile PUZ-urilor se pot emite hotarari ale Consiliilor locale cu acosdarea sau schimbarea denumirii unor strazi.

| RefinedStrings a răspuns:

Doar administratorul de drumuri si poduri impreuna cu primaria pot face asta, si numai dupa ce publica initiativa in Monitorul Oficial.

Pe scurt. dezvoltatorul imobiliar, nu!

| mi25 a răspuns (pentru RefinedStrings):

Administratorul de drumuri si poduri nu da denumiri arterelor de circulatie.