| Maryuk해바라기 a întrebat:

HELP! Am nevoie urgent de pasaport de care o fi..ca imi trebuie la angajare in Austria. Cum pot face rapid rost de pasaport? Exista ceva online sa dureze putin? Exista vreau pasaport online care se cumpara si e recunoscut sau cum sa fac sa obtin unul in maxim 2 zile? Multumesc anticipat! FUNDA

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine pasaport online, se poate obtine numai mergand personal la serviciul de pasapoarte din tara sau prin reprezentantele diplomatice ale Romaniei din Austria. In tara se poate obtine pasaport in regim de urgenta, prin reprezentantele diplomatice dureaza. Si nu vad de ce iti cere pasaport pentru angajare, cartea de identitate este valabila in tarile UE si Austria face parte din UE.

| Maryuk해바라기 explică (pentru Ioandelasal):

CA SA ITI FACI cont bancar iti trebuie pasaportul nu face cont bancar pentru angajare cu buletinul

| suntserios a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Hai serios... sunt obligati sa iti accepte buletinul. Ca suntem in UE totusi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Ma mira, nu am auzit pana acum. Incearca la o unitate a Erste Group (actionarul BCR) sau Raiffeisen (actionarul Raiffeisen) si poate accepta cartea de identitate.

| sonya a răspuns:

Salut!

Te crezi la magazin sa sumperi tigari? laughing
E un act de identitate, nu il poti lua online, ci va trebui sa mergi sa ti-l faci. Indiferent ca e temporarsau normal, elberarea lui va dura 10 zile.

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Actele de identitate nu se fac online, nicaieri in lume.
Mergi la serviciul Pasapoarte din orasul tau cu actele in original si copii, depunand cerere de eliberare pasaport, la urgenta.
Se plateste o taxa de urgenta si se eliberea in 10 zile, dupa ce se analizeaza "urgenta" motivului pentru care soliciti pasaportul:
https://airlinestravel.ro/cum-sa-ti-faci-pasaport-temporar-la-urgenta.html

| GabiDumitrescu a răspuns:

Austria e membru UE. Daca ai buletin de Romania, sanatate. La ce iti trebuie ma rog pasaport?

| RoCkKiD a răspuns:

Cam imposibil in 2 zile.
Nu, nu-l poti lua decat de la autoritatile competente romane. Nu incerca sa cumperi nimic de pe net daca nu vrei sa vezi cum e intr-o inchisoare. E act legal si falsificarea se pedepseste.

https://viena.mae.ro/node/270

| GirlOnline81 a răspuns:

Singura modalitate de a face (mai rapid) rost de pasaport este sa soliciti un pasaport temporar ( valabil 12 luni), care se elibereaza in 10 zile.