| Teiubescinsecret a întrebat:

Hey all happy Am implinit 18 ani,dar nu am schimbat buletinul,deoarece l-am facut cu un an mai tarziu, iar el expira exact cand implinesc varsta de 19 ani. Intrebarea mea este, pot trece granita?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi trece graniţa atâta timp cât C.I. este valabilă ( nu contează vârsta pe care o ai acum deoarece eşti major )!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, atata timp cat CI (nu se mai face buletin de vreo 20 de ani) este in termenul de valabilitate.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai împlinit 18 ani ȘI ai carte de identitate valabilă (preferabil mai mult de trei luni, dar nu e obligatoriu! ideea este să fie valabilă până când revii în țară), sigur că poți!

| Ager a răspuns:

Cât timp ai un document de identitate valid poți merge unde vrei în UE! Dar, dacă trebuie să pleci pentru mai mult timp, îți recomand să-l refaci acum, așa nu o să ai probleme după1