| alexia38 a întrebat:

Hey, am o intrebare daca apartamentul mare parte e pe numele meu si o mica parte pe mama, atunci mama fara ca si eu sa fiu de acord poate sa mearga sa scoat pe iubitul meu din bloc ca nu locuieste aici fara sa fiu eu de acord?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cotele fiecareia pe apartament. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| alexia38 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am partea lui bunica ca ai iei a fost casa si partea unghiului meu mama are numai ce a mostenit de la bunicul meu si ala nube mult vreo szfert din tot

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexia38):

M-ai lamurit bustean! Ti-am cerut sa spui cotele exacte de proprietate, respectiv cele inscrise in Cartea funciara.
In orice caz, daca tu ai peste jumatate, atunci mama ta nu-l poate da afara pe iubitul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "mare parte si mica parte"!
Daca apartamentule ste pe numele amandorura, atunci este jumate-jumate!
Si da, daca mama ta este copropietara, poate sa vina cu Politia si sa ceara evacuarea iubitului tau.

| Raducons a răspuns:

Mama ta are jumatate si tu cealalta jumatate asta in caz ca mostenesti unul din parinti altfel nu ai nimic, deci poate sa-l scoata afara din casa, dar ce iubit e asta de trebuie sa stea la tine.

| gheorghe699 a răspuns:

Mare parte? sa inteleg ca tu ai o cota mai mare decat mama ta? desi, daca ai mostenit pe tatal tau ai la fel, doar daca ai si partea altei persoane, dar oricate parti ai avea, mama ta poate sa-l scoata pe 'iubitul"tau ..atata timp cat nu are nici o calitate...(sot)etc.