| Andreeaaaaaaaaa a întrebat:

Hey. Am sunat din graseala la 112 fara sa imi dau seama si dupa la istoric apeluri am vazut apelul si durata de 19 sec. Nu am facut o farsa sau alt ceva, oare imi da amenda? straight face

Răspuns Câştigător
| SAMPwedCVL a răspuns:

Stai linistita si mie mi s-a intamplat de 13 secunde pe un telefon cu touch screen ..Nu se intampla nimic daca ai sunat din greseala! Funda?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu as putea da un raspuns exact, totul depinde de cum va actiona operatorul care ti-a preluat apelul. Poate sa te amendeze sau poate nu te amendeaza, daca nu ai indicat vreo urgenta falsa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai sunat 19 sec si mai spui ca e greseala?
Ar fi bine sa te amendeze!
Sa nu mai "gresesti"!

| Andreeaaaaaaaaa explică (pentru Elianna):

Am apăsat din greşeală datorită tel.

| Elianna a răspuns (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Da.da...da...
Trebuia sa apesi trei cifre, nu un singur buton, si. daca ai auzit ca ai gresit (ca operatoarea s-a prezentat) de ce ai mai stat atata timp de vorba? De ce nu ai inchis imediat!?
Copii fara minte, care tin linia de urgenta ocupata cu prostioare, din plictiseala, in timp ce cineva poate are nevoie vitala de ajutor.
Cine te crede? Eu sunt pentru amenda! Usturatoare! Ca invatatura de minte.

| Andreeaaaaaaaaa explică (pentru Elianna):

1.Cand ai un telefonul cu touchscreen(eu am smartphonbe cu touch) si iti pui ca parola un model, cand vrei sa deblochezi telefonul trebuie sa faci modelul si sub model apare "apelare de urgenta" si probabil cand telefonul era in buzunar am apasat butonul ala! N-am auzit vocea operatorului ca sa inchid.
2. Nu cred ca esti in masura sa ma faci "copil fara minte", draga elianna, caci nu ma cunosti, nici nu cred ca esti mai "breaza"
3.As dori sa ti se intample si tie, sa vezi si tu cum e sa apara unul ca raspunsurile tale la intrebarea ta.
4. Daca nu ma poti ajuta, mai degraba nu spune nimic.

| Elianna a răspuns (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Este o tara libera si... daca ai postat intrebarea aici va trebui sa te obisnuiesti si cu raspunsuri care nu-ti convin.
Nu te-am facut pe tine copil fara minte, ci am zis in general :"copii fara minte"...(ca nu stiu ce varsta ai)
Nu te cunosc, este adevarat, decat prin ceea ce ai spus tu despre tine.Ca altfel...habar nu aveam ce ai facut!
Eu sunt adulta si am apelat 112 in nevoie grava!
Asa ca...lasa basmele ca nu te crede nimeni!

| Broadband a răspuns (pentru Andreeaaaaaaaaa):

Exact asa am si eu, daca tii apasat pe inchis 2, 3 secunde iti suna automat la numar de urgenta, l-am avut in buzunar si s-a format numarul de vreo 2 ori am patit treaba asta, a raspuns femeia aia dar am inchis repede. oricum imi schimb cartela poate dau astia de mine si ma pomenesc cu ditamai amenda. oricum totul a fost din greseala..cine are tel smartphone sau touchscreen stie despre ce vorbesc

| onasis1961 a răspuns:

Atata timp cat nu ai comunicat ceva fals si a fost o simpla greseala nu vad de ce te-ar amenda.

| hummmer a răspuns:

Ai buton pentru urgenţă şi s-a apelat singur numărul? Dacă l-ai format tu,când l-ai pus la ureche, nu ai auzit glasul operatorului?
Poţi risca o amendă sau blocarea numărului, dacă faci farse. Dacă ai număr pe abonament îţi găsesc adresa, dacă pe pre-pay, mai greu dar tot te găsesc.
Nu e de glumă cu aşa ceva-în timpul ăla cineva în nevoie nu putea lua legătura cu urgenţele.

| Andreeaaaaaaaaa explică (pentru hummmer):

Am apasat din greseala butonul casnd era in buzunar, n am vorbit straight face

| LIN2010 a răspuns:

Daca nu a-i facu din aceasta o obisnuinta, atunci cred ca ti-ai cerut scuze si astfel nu se va intampla nimic, daca insa numarul tau de telefon apare de mai multe ori lainregistrat la alarme false (''farse'') atunci te poti astepta la repercusiuni.Succes si atentie marita!

| xDirectioner5 a răspuns:

Au trecut mai mult de 48 de ore? ( 2 zile ) daca da, inseamna ca nu se va intampla nimic, dar daca nu nu este sigur, situatia asta trebuie discutata cu parintii ei stiu cel mai bine, dar eu stiu din porpria experienta, cand eram mai mica, imi uitasem parola de la telefon, iPhone, abia cumparat, eram disperata, si nestiind ca SOS inseamna de fapt altceva decat ce credeam eu, am sunat acolo. Cand mi-au raspuns,,, Alo aici 112, cu ce va putem ajuta?,, Am crezut ca mor... dar pana la urma si-au dat seama ca eram decat un copil si nu mi s-a intamplat nimic grav.

| AlexCM a răspuns:

Nu cred. ar trebui sa suni sa spui ca ai facut o greseala

| VladAlex1956 a răspuns:

Buna,daca nu ai vorbit sau nu ti-ai batut joc de vreun operator, nu cred ca se va intampla ceva.