| annamariia726 a întrebat:

Hey salut spuneti-mi si mie va rog, 2014 am ramas in a 12, la 2 materi si le dau in august pe 6 si 7, iar dupa trebuie sa imi bag somajul, dar mai intai m-am dus sa imi depun dosarul si mi-a spus ca imi trebuie adeverinta de 12 clase, si m-a trimis la scoala si nu mi-a dat secretarea aia ca asa e in Romania straight face, si mia zis ca dupa ce dau corijentele pot sa depun dosarul complet, pana pe 10 august trebuie sa il depun, vreau sa-mi explicati mai multe nu prea inteleg sad. si a doua intrebare e ca pe 17 august si vin pe 2 octombrie in afara,, pot atunci sa ma duc pentru viza? din cate am auzit daca nu te prezinti in 60 de zile max atunci il pierzi definitiv. trebuie sa ma prezint in fiecare luna la viza? sau nu pot sa vb cu cineva de acolo sa-i zic ca plec doar 1 luna? va rog ajutati-ma. dau funda :* mersi.:*

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Secretara nu ti-a dat adeverinta in mod legal, tu n-ai absolvit liceul pana nu reusesti la corigente.
Procedura pentru obtinerea indemnizatiei de somaj, in cazul absolventilor, este urmatoarea:
Prima data mergi la AJOFM din judeţul tău pentru înregistrare şi luarea în evidenţă. Actele necesare pentru luarea în evidenţă:
-carte de identitate, original şi copie;
-actul de absolvire a formei de învăţământ, original şi copie;
-adeverinţa de la medicul de familie, cu menţiunea că eşti apt de muncă ori ca ai eventuale restricţii medicale.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.
Pentru viza lunara trebuie sa mergi doar in perioada cat primesti indemnizatia de somaj si tot in aceasta perioada trebuie sa anunti daca pleci din tara.

| annamariia726 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da dar eu m`am dus acolo la fortele de munca si i-am intrebat pe cei de acolo ce mai trebuie pentru dosar am diploma de 10 clase buletin copie adeverinta medicala si aia ca nu detin venituri le am, dar nu am intrat acolo la fortele de munca sa le zic ca am ramas si chestii, pana pe 10 august e valabila asta de bagat dosar crezi ca mai am timp? dar nu am adeverinta de 12 clase pentru ca am ramas si sa nu fie prea tarziu atunci cand o sa mi`o dea, da dar eu m`am referit sa-mi explicati ca actele necesare stiu, da dar faza e ca plec doar 1 luna, atat.ma intorc nu raman acolo, deci maine ar fi cazul sa ma duc la fortele de munca nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru annamariia726):

Diploma de 10 clase nu ajunge, nu se da indemnizatie de somaj dupa 10 clase, doar pentru cei care au absolvit liceul sau scoala profesionala si nu au izbutit sa se incadreze in munca, in termen de 60 de zile de la luarea in evidenta.
Nu este prea tarziu daca dai corigentele pe 6 si 7 august, in 8 poti sa-ti iei adeverinta de absolvire.
N-ai ce cauta maine la AJOFM, nu te vor lua in evidenta fara actele necesare.

| annamariia726 explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc mult :*, am sa ma duc pe 8 sper sa rezolv, si sa-mi dea voie sa plec din tara 17 aug si. vin pe 3 octombrie.si ma duc atunci pentru viza

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Adeverinţa de la liceu o primeşti DUPĂ ce promovezi exemenele de corigenţă!

În maxim 60 de zile de la data promovării examenelor de corigenţă TREBUIE să te prezinţi la AJOFM pentru luarea în evidenţă.

Actele pentru ajutorul de şomaj se depun după alte 60 de zile...

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| annamariia726 explică (pentru bursuc001):

Ok am inteles multumesc, dar inca nu mi-ati raspuns ca daca plec 1 luna din tara sper sa imi dea voie si cand o sa vin in tara sa ma duc pentru viza

| bursuc001 a răspuns (pentru annamariia726):

Cu plăcere!

Corigenţele le dai în perioada 6-7 august 2014 - vezi Planificarea la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2014/06/corigente-2014.pdf

Mergi să te ia în evidenţele AJOFM în 14 august ( spre exemplu ), apoi pleci "afară" în 17 august şi te întorci în 2 octombrie, iar până în 14 octombrie TREBUIE să mergi să depui dosarul cu toate actele pentru ajutorul de şomaj :)

Totuşi, este o PROBLEMĂ : dacă în perioada de 60 de zile ( cât eşti în evidenţe ) AJOFM îţi găseşte/oferă un loc de muncă ( sau te cheamă pentru un curs de calificare/reconversie ) şi tu nu eşti în ţară să mergi la ei, atunci e posibil să NU mai primeşti şomajul :(

O zi frumoasă.