| Deiutaaa a întrebat:

Hey TPU!
Imi poate spune cineva daca as vrea sa cumpar o masina mai exact un volkswagen golf din 82, inmatriculata. ce taxe ar trebui sa platesc?
Si cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de data cand a fost inscrisa masina si daca s-a solicitat si obtinut taxa de prima inmatriculare/poluare sau nu.
Daca a fost inmatriculata in perioada 2007-2011 si nu s-a obtinut restituirea taxei atunci nu va mai trebui sa platesti timbrul de mediu, este cea mai mare parte a costului de inmatriculare.
Va trebui sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de inmatriculare, impozitul ramas pana la sfarsitul anului si rovinieta, in total cca 1.000 lei.
Timbrul de mediu il poti calcula singur, introducand datele in calculatorul oficial ANAF, aici:
http://static.anaf.ro/......_2014.html