| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa fie buna categoria in care am pus intrebarea. Deci am o problema. In curand trebuie sa imi fac buletinul si eu sunt nascuta in Focsani, dar stau cu chirie in Bucuresti (proprietarea apartamentului nu m-a luat in spatiul ei). Din cate stiu, fara mutatie nu mi-l pot face aici, ci trebuie in orasul din care provin. Dar problema e ca nu pot ajunge acolo momentan. Exista alta varianta pentru a mi-l face in Bucuresti? Imi pot face buletin provizoriu sau ceva de genul si mi-l schimb cand ajung in Focsani? Se poate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de prima carte de identitate aceasta trebuie s-o faci la SPCLEP de care apartine domiciliul tau si numai impreuna cu un parinte. N-are importanta localitatea unde te-ai nascut ci numai cea de domiciliu, daca este Focsani atunci acolo trebuie sa mergi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da, e prima mea carte de identitate. Sunt nascuta in Focsani si de cativa ani stau in Bucuresti, dar cu chirie. Deci trebuie sa merg in Focsani, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este, daca parintii tai au acolo domiciliul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu poti.
Va fi nevoie sa mergi la Focsani, aceea este zona de care apartii, de acolo iti vor face buletinul.

| anonim_4396 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Ok, multumesc!