| alexdk213 a întrebat:

Ieri a avut loc o bataie in scoala si eu cu alti colegi am fost de fata, dar de frica nu ne-am bagat sa ii despartim, un politist ne-a zis ca o sa ne dea amenda pentru acest lucru. Este adevarat?
Noi nu ne-am bagat pentru ca avem 13/14 ani si cei ce s-au batut 15/16.
Si stiu sa se bata si nu mai tineau cont.
Doamna director a luat masuri in privinta lor, dar doresc sa fiu lamurit pentru a sti parintii mei ce sa faca.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Voua nu vi se poate intampla nimic, fiindca nu v-ati batut cu ei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, au spus asa doar ca sa va sperie.
In primul rand, daca aveti sub 14 ani, nu puteti fi sanctionati contraventional.
In al doilea rand doar ca v-ati uitat nu este nici o contraventie, asa ca nu va puteau amenda, nu aveau nici o baza legala.

| mi25 a răspuns:

Amenda nu va poate da! Nu este prevazut asa ceva in nici o lege.

| nevermatch a răspuns:

Bună, sigur că nu.

| MugiPericol a răspuns:

Din cate stiu in unele tari exista legi care sa te pedepseasca daca nu ajuti un om pe strada daca este in pericol, acum poate pentru ca nu ati raportat va considera ca erati implicati si de acord cu ce se intampla si de asta. Dar cred ca tot ce poti sa faci e sa spui ca nu te-ai bagat de frica

| alexdk213 explică (pentru MugiPericol):

Am spus, am si explicat ce s-a intamplat cap-coada