| Andreea14Bianca a întrebat:

Hei! Am si eu o intrebare pentru voi! va rog cititi pana la capat!
Ieri vorbeam cu un coleg la microfon si il ajutam sa isi faca tema. La un momentdat vine tatal sau acasa de la munca. Si intra in camera colegului meu, si incepe sa ii zica " De ce ai sosete in picioare, ca de ce afara sunt 40 de grade ( zici ca colegul meu era de vina pentru asta ), ca de ce are blugi pe el, sa iis dea panatalonii jos. Si bietul baiat de frica a oprit doar monitorul si microfonul a ramas pornit. Trebuie sa mentionez ca el inainte ne spunea ca parintii lui il agreseaza si ca se comporta foarte urat cu el dar nimeni nu la crezut, cel putin pana aseara. Ma rog, deci sa continui. Si tatal sau a mers pe hol si a luat cureaua si a inceput sa il bata colegul meu plangea si il implora pe tatal sau sa nu mai dea ca il doare, dar la taicaso nici ca ii pasa incepea sa dea si mai rau. De firca ce mi-a fost am cchemato pe mama in camera sa auda si a vrut sa o sune pe mama lui baiat, dar s-a gandit ca poate inrautateste mai rau situatia. Cam dupa 40 de minute sa oprit din bataie si a inceput sa il injure. Caietul lui de romana era pe masa si sa luat de el ca de ce e caietul deschis si colegul meu doar isi facea tema deci nu era ceva rau in asta, dar nu a apucat sa mai zica nimic ca la batut din nou. Apoi am incercat sa il sun si mi-a zis ca asa e de fiecare data la el in familie cel putin o data pe saptamana. Prima data am crezut ca tatal sau era beat dar el a spus ca nu avea cum sa fie beat pentru ca tocmai ce venise cu autocarul ( pentru ca e sofer la U cluj ), si nu putea sa fie beat. Mi-a fost foarte mila de el, si nu stiam cum sa il ajut.
Ps: in urma cu o saptamana mama lui nu la lasat sa doarma in casa si a dormit pe scari sub posta pana ce a venit pe la 1 noaptea fratele sau mia mare acasa
Pss : De obicei venea vanat la scoala dar credeam ca ne minte cand zicea ca parinti lui il agreseaza.

Azi am vorbit cu doamna diriginta si a zis ca o sa incerce sa vorbeasca ca mama lui, dar el se teme sa nu il bata din nou pentru ca a zis cuiva cum se comporta ei de fapt cu el. Si cand la batut gasea orice motiv numai ca sa il bata si sa il injure.
Inainte cu un an colegul meu batea fete si injura dar a fost la psiholog si sa mai linistit, si psiholaga spunea ca el imita comportamentul cuiva din familie, dar parintii lui par niste oameni foarte de treaba si nu parea asa. Dar se pare ca aparentele inseala...
Ce as putea sa fac sa il ajut? Dar el sa nu primeasca " bataia " pe care o primeste zilnic. A incercat sa fuga si de acasa dar nu prea i-a iesit. Baiatul are 14 ani.
Dau funda. Multumesc ca ati citit pana aici.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput sa plang cand am citit...am patit si eu asa ceva, dar cel mai mult fratele meu, cam asa lua bataie de la bunicul, caci parintii nostri sunt divortati si stateam cu bunicii. la 14 ani am plecat si eu de la bunici, cu ajutorul protectiei copilului. am ajuns la o familie de asistenti maternali, care nu m-au batut, dar nici nu m-au iubit, ca eram prea mare. noroc ca eram fata linistita, altfel nu stiu ce se inampla. dar fratele meu a nimerit la o familie buna, care l-au purtat pe banii lor in spitale etc etc. Apoi la 19 ani am trecut la un centru de plasament. stau aici pana termin facultatea, impreuna cu sora mea care are anul acesta BAC-ul. iti spun ca daca cineva va apela la protectia copilului din judetul vostru, ii vor face mult bine baiatului. uite eu termin facultatea ma voi angaja, imi voi intemeia o familie...acolo eram batuta, chinuita si nu ma lasau sa merg la scoala. Apeleaza cu incredere la Directia Generala pentru Protectia copiilor, ei vor face o ancheta sociala si daca baiatul spune ca nu mai rezista si ca vrea sa plece, va pleca! si ii va fi mai bine. doar el sa fie linistit si cuminte. Doamne Ajuta!

13 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Am citit si rasp care le-ai primit, si in afara de cea a lui yppy nu gasesc alta solutie. Daca il chemi la psiholog pe taicasu, poate ii da omoru si mai rau acasa, ca s-a facut de ras si nu mai stiu ce.
Cel mai bine e sa suni tu, la protectia copilului, pentru ca tie n-are ce sa-ti faca taicasu, pentru ca daca da in tine, poate intra la puscarie, pentru ca intri la parnaie si daca-ti bati copilul tau, iti imaginezi ce se intampla daca-l bati pe'al altuia...
Io pe asemenea parinti i-as aseza pe scaunu electric si i-am bate cu biciu sa vad si ei ce simt copii...
Deci suna tu la protectia copilului, pentru ca sunt sigur ca prietenului tau ii este frica, spune ce se intampla, ce ai auzit, sa confirme si mama ta, pentru ca daca sunt 2, este mai bine, si sa vezi cum se potoleste.
Daca ii da o amenda, si iar il bate, a 2 a oara sunt sigur ca-l baga la pusarie, pentru ce s-a intamplat.

| PinkPanther a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la protectia copilului, cu diriginta sau cu psihologul nu rezolvi nimic. Daca ele vorbesc cu tatal lui, tot pe el il asteapta o noua bataie. Mai bine apelezi pa protectia copilului. Oriunde ar ajunge nu are cum sa ajunga mai rau. Plus ca el deja dezvolta comportament violent din cauza parintilor. I-ar trebui multi ani de terapie ca sa scape de asta.
As interzice prin lege celor ca ei sa se inmulteasca. Mai bine isi cumparau un sac de box, ieseu mai ieftin si nu mai produceau atat suferinta.

| Yppy a răspuns:

Socant, trist. Cel mai bun lucru e sa sune la protectia copilului, altceva nu vad ce poate sa faca. Multa bafta!

| CalinOP a răspuns:

Dupa mine sa fuga de acasa sau sa mearga la Protectia Copilului. Sau sa mai indure inca vreo 4 ani si dupa sa ii sparga fata la taicaso.

| ankis a răspuns:

Doamne fereste de asemenea situatie.am avut un coleg in generala care la fel avea situatia acasa pana cand intr-o zi l-a injunghiat pe colegul meu pentru ca nu isi facuse tema.copilul a ramas paralizat de la mijloc in jos... sfatul meu e sa suni la protectia copilului cat mai repede si sa il ajuti cum poti...chiar si o sustinere morala conteaza mult.bafta si Doamne ajuta!

| Cosminovici18 a răspuns:

Toata povestea asta ar trebui sa fie denuntata la Protectia Copilului iar parintii sa fie arestati iar copilul sa stea la/cu bunicii/rudele cred ca asa este cel mai bine! Mult Succes! funda? P.S: Sa stii ca am avut rabdare sa citesc tragedia prin care trece el!

| Sev25 a răspuns:

Ce parinti idioti. poate ar trebui sa te duci la psihologul scolii sa spui chestia asta, astfel incat psihologul sa-l cheme pe tata la o sedinta sa-l mai linisteasca...

| clg a răspuns:

Vorbeste cu protectia copilului tu, alaturi de familia ta.Pe tine o sa te creada mai ales ca ai fost si martor alaturi de mama ta banuiesc.(martor la web) si or sa se ia masuri.Ar fi cea mai buna solutie.esti un copil bun

| Gorillaz a răspuns:

Foarte nasoala situatie, imi pare sincer rau pentru asta, eu consider ca trebuiesc anuntate drepturile copilului, parintii lui nu au dreptul sa se comporte asa cu el, poate ca nu o sa ii placa dar cred ca va trebui dat spre adoptie, nu poate avea o asemenea viata, si faptul ca injura si dadea in fete, nici asta nu e bine dar a fost influenta din partea parintilor, asta e sigur! Da, sa se vorbeasca cu diriginta, eventual daca poate sa stea adapostit la cineva in casa cat timp se anunta autoritatile si se ia o decizie, saracul baiat nici nu mai trebuie sa isi vada parintii, aa si cred ca nu a uitat sa inchida microfonul, a fost o faza asemanatoare si cu mine, dar mult mai nesimnificativa in comparatie cu asta, si am lasat microfonul deschis ca sa auda si altii ca nu am cea mai usoara viata, in fine, daca are cineva bunavointa de a l tine pe baiat la el/ea/ei o vreme, sau de tot... la urma urmei e un suflet si nu se pot comporta asa ai lui, ca niste animale. Sper mult de tot ca baiatul sa iasa bine din asta, si sper ca nu am dat indicatii gresite, doamne ajuta!

| AdryanaN5 a răspuns:

Vorbeste la protectia copilului, fara sa stie nimeni in afara de parinti tai.

| andreeasorina15 a răspuns:

Tot ce ai spus ma ingrijoreaza. ar trebui sa mearga la protectia copiilor

| andreeateodora a răspuns:

Ai putea sa il ajuti cu bani sa il primesti la tine sa locuiasca si sa il ajuti cat ai mult posibil.

| Muffin18 a răspuns:

Spune-i colegului sa vorbeasca cu cineva din familie, sau părinții unui coleg apropiat, ca ai tai despre problema lui. Ajuta-l sa treaca peste si spune-i sa stranga dovezi si sa arate cuiva matur. Daca nici asa nu merge, sa sune la politie sau la protectia copilului.
politia-112
Protectia copilului-0372126100