| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Părinții mei ma urăsc si zic asta pentru ca am motive. La 11 ani tata m-a băgat in coma din bătaie, pentru ca nu voiam sa merg la școala si pentru ca nu m-a crezut ca un băiat își bătea joc de mine.
Si acum e din ce in ce mai rau.De vreo 11 luni am o relație stabilă si el e totul pentru mine si il iubesc enorm, si familia lui m-a ajutat enorm atunci cand ma dădea mama afara ..INSA de cand s-a întors tata din voiaj e si mai rau..mama mi-a ruinat toata vara, m-a tot dat afara din casa, bătut, si altele si nu mai rezistam, iar cand a venit tata l-a mințit si el a crezut-o si m-a izbit cu capul de perete si mi l-a spart si m-a luat bunica la ea.Nu stiu ce sa mai fac. iubitul meu are o familie frumoasa si super ok..si nu stiu ce sa fac. Vreau sa ma mut la bunica dar nu stiu cum sa fac.Mi-e frica ca tata sa nu o bată pe bunica.Tin sa menționez Ca am 16 ani si ca nu beau, nu ma droghez si nu fumez.Ce as putea sa fac? Multumesc anticipat

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ce anume iti reproseaza parintii?

| Adry05 a răspuns:

Suna la protectia copilului neaparat! N-o implica pe bunica ta in scandalul asta, o sa-i faci doar rau, ia legatura cu ei, sunt experti si stiu exact cum sa procedeze.

| anonimg a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/
116 111 este telefonul copilului. Trebuie sa suni la ei. Ei vor sti cum sa vorbeasca cu parintii tai in asa fel incat parintii tai sa nu-ti reproseze nimic. Tu te temi ca viata ta ar mai rea daca ai suna la ei; dar nu crezi ca ar fi mai rea daca nu ai suna la ei?
Multi copii ar fi mai fericiti daca nu ar locui parintii lor. Multi parinti se cred dumnezei; dar ei vor fi aspru judecati pentru comportamentul lor fata de copii pe care li i-a dat Dumnezeu. Puii de animale au parte de mai multa dragoste si afectiune din partea necuvantatoarelor care i-au adus la viata decat au copii de la "parintii" lor.
In ce ma priveste eu as retrage calitatea de parinte a unui om care nu stie sa-si faca prieten propriul copil. Ba inca pentru toata viata nu i-as mai da voie sa faca copii; sa traiasca singur pentru totdeauna.
Tu trebuie sa cauti dragostea la Dumnezeu si nu la oameni. Cauta-L pe Dumnezeu si vei gasi ajutorul de care ai nevoie.
De asemeni mai este o organizatie care te poate ajuta: www.adra.ro
Pe site-ul lor (in dreapta sus) gasesti un numar de telefon si o adresa de email. Poti sa le spui si lor problema ta. Te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la ei.

| Frank51 a răspuns:

Sa ii asculti! Ei sunt parintii tai, iti dau toate conditiile, iti fac mancare, iti spala, iti calca, iti pregatesc pachetelul, tu trebuie doar sa mergi la scoala si sa inveti. Vai de am fi avut noi conditiile astea in trecut...

Daca totusi exagereaza, trebuie sa vorbesti cu cineva, poate dirigintele, sau sa suni la o matusa, dar nu prea ai ce sa faci.

| AliGab a răspuns (pentru Frank51):

Se vede ca habar nu ai despre ce vorbeste fata. Un parinte trebuie sa aiba grija de tine, dar nu inseamna ca trebuie sa te maltrateze, asa cum fac parintii autoarei acestei intrebari.

@MeGustaSiempreTu poti suna/vorbi la protectia copilului, chiar daca ai 16 ani, esti inca minora si ai acest drept, Intre timp spune-le parintilor tai, inainte de a te mai lovi, ca daca te mai ating pot face cativa ani de puscarie, conform legii. Nu-i de gluma, nu-i normal ce se intampla, indiferent ce exemplu de copil ai fi ai dreptul la liniste si la a nu fi batuta/maltratata/data afara din casa.
Imi pare rau cand aud de astfel de situatii sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Mai cititi intrebarea inainte sa rasundeti sau puneti-va ochelarii de citit.

| Sn4k3 a răspuns:

Wtf! Protectia copilului daca zici ca te bate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu bunica ta un plan, sfatuieste-te cu ea, si vezi poate iti da vreun sfat, poate gasiti o solutie impreuna. Dar totusi cel mai indicat sa suni la protectia copilului si sa anunti rudele si profesorii poate chiar si parintii iubitului. Iti doresc multa sanatate si noroc, imi pare rau de situatia ta, totul va fi bine. Succes sper ca te-am ajutat cat de cat

| Voro a răspuns:

Daca tatal tau te baga in coma din bataie si parintii tai se purtau in halul asta cu tine iti spun eu ca nu mai erai pe mana lor in momentul asta si probabil daca nu amandoi, tatal tau era la puscarie.
"ART.180. Lovirea sau alte violente
Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
1^1 Faptele prevazute la alin. 1 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda.
Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
2^1 Faptele prevazute la alin. 2 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 2 ani sau cu amenda.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In cazul faptelor prevazute la alin. 1^1 si 2^1 actiunea penala se pune in miscare si din oficiu.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, producandu-si efectele si in cazul in care actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu."
In cazul in care tu vei depune o plangere la asociatia copilului se vor lua masuri dar nu te vei pune mai rau cu ei si nu merita. Vorbeste cu alti membrii ai familiei si faceti o ''sedinta'' de familie ca sa zic asa. MACAR INCEARCA! Ai grija de tine.

| Frumystefy a răspuns:

Eu zic sa suni la protectia copilului... si nu cand tatal tau o vrea sa te omoare. Acum! E foarte greav... stij cum se cheama asta? Abuz fizic! Si psihic. Tu poti sa intri in depresie cu gandul, oare maine ce o sa mai patesc?
Zii bunicii tale sa ia masuri