| pufulescu a întrebat:

Imi puteti spune cum se numeste documentul, obtinut de la unitatea de invatamant, care descrie cat de detaliat posibil si atesta ce am invatat la o anume materie? O descriere cat mai exacta a subiectelor studiate la o anume materie in liceu.
Nu este vorba despre foaia matricola nici despre planul de invatamant, una arata doar numele materiiilor studiate plus notele si celalalt inteleg ca e la modul general o descriere a ce se studiaza intr-un ciclu de invatamant!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca se refera strict la continutul unei discipline, se numeste "fisa disciplinei" dar aceasta, din cate stiu, nu este un document scolar care se elibereaza elevului.

| pufulescu explică (pentru alessia5158):

Multumesc! Ar cam trebui sa mi se inmaneze documentul, fiindca este necesar pentru echivalarea unei diplome in strainatate si autoritatile de aici momentan mi-o cer mie, nu par sa se gandeasca ca ar trebui sa o ceara scolii in cauza din Romania.

| alessia5158 a răspuns (pentru pufulescu):

Banuiesc ca-ti poate fi utila informatia continuta in textul cu titlul 'solicitati compararea nivelului de studii" din link :http://europa.eu/......dex_ro.htm

p.s intra si pe site-ul :http://www.enic-naric.net/

| pufulescu explică (pentru alessia5158):

Foarte bune link-urile, multumesc! Sa stii oricum ca legislatia e departe de a fi clara si nimeni nu se descurca cu echivalarea in alta tara fara ajutorul unui consilier specializat pe asa ceva. Macar in privinta asta am avut noroc, am dat la un centru MigraNet peste o doamna consiliera care m-a ajutat. Este dealtfel prima persoana din Germania care nu a incercat sa ma " traga in piept " cu ceva!
Actele pentru recunoasterea diplomei universitare le-am depus acum o luna, nu am primit nici un fel de feedback dar avand in vedere si faptul ca nu sunt chiar specialist in limba germana am zis sa incerc si echivalarea atestatului profesional obtinut in liceu. De aici intrebarea despre fisa disciplinei! Chiar acum am recitit mail-ul de la cei ce se ocupa cu recunoasterea diplomelor si spun clar ca DACA E CAZUL imi vor cere MIE sa aduc fisa disciplinei ( Lehrplan, Ausbildungsordnung )... Absolut uimitor, ma asteptam ca astfel de demersuri sa se rezolve la nivel de autoritati!