| anonim_4396 a întrebat:

In care act se regasesc tranzactiile efectuate cu un imobil? In cartea funciara se vad doar proprietarii.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu confunda EXTRASUL de Carte Funciara cu Cartea Funciara.
Cartea Funciara este un dosar care contine in exemplare originale toate actele de dobandire sau de ipotecare etc. care afecteaza o proprietate imobiliara (casa, teren).
Extrasul de Carte Funciara este rezumatul Cartii Funciare si contine doar descrierea proprietatii, actele cuprinse, proprietarii si sarcinile la care proprietarul imobilului este supus.
Numarul de cadastru este pozitia de inregistrare a proprietatii in evidenta hartii cadastrale.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tocmai in CF se afla toate tranzactiile privind imobilul, precum si sarcinile asupra imobilului.
In partea a doua a CF (Foaia de proprietate) sunt inscrisi proprietarii imobilului si actul in baza caruia au dobandit dreptul de proprietate (contract de vanzare-cumparare, donatie, schimb, intretinere, etc).
Vezi si aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Funciar%C4%83

| parcalab32 a răspuns:

Si cum se obtine cartea funciara in care sunt consemnate tranzactiile imobilului?

| parcalab32 a răspuns (pentru parcalab32):

*CU imobilul

| Ioandelasal a răspuns (pentru parcalab32):

Te duci la Serviciul/Biroul de carte funciara si soliciti un extras de o copie a cartii funciara in care este inscris imobilul.

| parcalab32 a răspuns:

Pe extras nu apare decat proprietarul curent.