| ISOtech a întrebat:

In cazul in care am fost repartizat la un liceu la care nu doresc sa ma duc ma pot transfera, adica fara sa stau un semestru acolo?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu te poti transfera decat dupa primul semestru, conform ROFUIP, citez:
„ART.136.(1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."
Te poti transfera inainte de inceperea scolii doar in unele cazuri speciale, citez:
"ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
  d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
  f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

3 răspunsuri:
| هوراس a răspuns:

Depinde, dacă este profil tehnic, te poți transfera după 2 săptămâni, dacă este profil teoretic/vocațional, vei fii nevoit să stai un semestru acolo

| ISOtech explică (pentru هوراس):

Profilul este tehnic dar ideea daca pot depunde dosaru la alt liceu in cazu in care mai sunt locuri?

| هوراس a răspuns (pentru ISOtech):

Poți, dar întâi trebuie să-ți depui dosarul la liceul unde ești. după, discuți cu părinții/directorul școlii despre mutare.