| anonim_4396 a întrebat:

În cazul in care, intr-un dosar, în calitate de suspect, se soluționează prin renuntarea la urmarirea penala a suspectului ramai in evidenta undeva? In afara de cazier, unde știu ca nu se trece.
Menționez ca soluția a fost de renuntare la urmarirea penala fără amenda penala sau activități în folosul comunității sau orice altceva.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ramai in evidenta Politiei, chiar daca s-a renuntat la urmarirea penala.
Cazurile sunt inregsitrate electronic si documentele pastrate in arhiva, ca evidenta dar asta nu te va afecta cu nimic, odata ce s-a renuntat la urmarirea penala.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

În cazul asta, mai poți urma o scoala de politie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, tu poti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai asta e ideea, nu am dosar penal sau ceva trecut în cazier doar am fost cercetat penal după care s-a renunțat la urmarirea penala, în cazul asta ar trebui sa pot?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iarta-ma, acum am re-citit mesajul tau si am vazut s-a renuntat la tot: urmarirea penala, amenda, pedeapsa sau orice alta sanctiune, asadar ai cazierul curat si POTI merge la o scoala de Politie sau Armata, asa cum iti doresti.

| dinaprilie a răspuns:

Nubramane nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Există o bază de date avansată si acolo apari chiar daca nu ai cazier.
Depinde dacă o vor accesa cei de la scoală.