| geronimo14 a întrebat:

"În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani (...) se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice (...)"
Textul acesta face referire la o intreaga categorie de persoane (minorII cu vârsta între 14 şi 16 ani). Exista cumva vreun studiu pe baza caruia s-a stabilit ca minorii cu varsta intre 14 si 16 ani comit cu precadere anumite infractiuni? Daca da, care sunt infractiunile "comise de minorII cu vârsta între 14 şi 16 ani"?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prevederea respectiva nu are nici o legatura cu numarul infractiunilor comise de minorii cu varsta intre 14 si 16 ani ci cu prevederile privind minorii din Codul penal, referitoare la discernamantul acestora in momentul savarsirii unei infractiuni, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii."

| NYØ2002 a răspuns:

Pai nu la scoala de corectie?