| Joker3134 a întrebat:

În perioada de proba daca esti concediat poti sa primesti un preaviz de 20 de zile?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu primesti preaviz, contractul individual de munca inceteaza, cu o simpla notificare, conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

| danbnz a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Daca in perioada de proba ai facut ceva grav sau nu ti-au facut munca, au dreptul sa te conduca afara din cmpanie, fara preaviz.

| Lioana a răspuns:

In perioada de proba nici bani nu primesti. Inca nu ai contract de munca.
Bineinteles ca nu se da preaviz in acest caz. De ce ai vrea preaviz? Vrei sa muncesti mai mult timp pe gratis?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lioana):

Gresit pe jumatate. Si in perioada de proba ai contract individual de munca, in care este prevazuta si perioada de proba si ai toate drepturile prevazute de contract si de Codul muncii. Vezi prevederile pe care le-am citat.

| Lioana a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta e teoretic. Practic nu prea se fac contracte de munca in perioada de proba. Iti face cel mult contract de internship pe perioada determinata. Eu am avut perioade de proba in 2 institutii si la nici una nu am avut contract individual de munca in acele perioade.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lioana):

Nu stiu cand ai fost stagiara dar dupa anul 2013, absolventilor de invatamant superior li se aplica prevederile L.335/2013 si conform acestora se incheie contracte individuale de munca si contracte de stagiu.
Internship-ul este altceva si are reguli proprii, stabilite prin contractul de internship, in baza L.176/2018.

| Lioana a răspuns (pentru Ioandelasal):

In 2015 a fost ultimul post.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lioana):

Atunci era aplicabila L.335/2013, asa ca angajatorul tau a procedat gresit ca nu a incheiat CIM si contract de stagiu.