| Flavyus07 a întrebat:

IN PRIMUL RAND SCUZE CATEGORIA NU AM STIUT UNDE SA O PUN.
Deci am o mica poveste: Sunt din Brasov am 15ani. Era o zi normala. Un coleg ma suna sa vin pana la el repede asa ca am loat Troleul(32) a 2 statie au venit controlori la mine as fi coborat repede dar usa era inchisa. Mau loat la intrebari am dat un nume gresit. s-a deschis usa si am fugit dar mau prins repede pentru ca erau 3 unul dintre ei mi-a zis ca daca ii dau vreun act ma lasa sa plec asa ca i-am dat buletinul :@ asa ca am primit o amenda:@, am semnat si procesul vrebal deoarece vroiau sa cheme politia. Am primit o "felicitare de la ei ca trebuie sa platesc 50lei" am arso am primit si Executarea silita dar am arso si pe aceea. Sunt 5luni de cand s-a intamplat si nu s-a intamplat nimic. Am auzit ca se pune la impozit sau in 3 ani se anuleaza. INTREBARILE SUNT:
1) Amenda se mareste in timp?
2) Chiar se pune la impozit(nu am nimic pe numele meu)?
3)Daca nu o platesc ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Amenda nu se mareste in timp, este aceeasi.
2.Amenda nu se pune la impozit, sunt lucruri diferite.
3. Daca nu platesti tu ii pot executa silit pe parinti, acestia sunt raspunzatori de faptele tale.
Asa fiind te sfatuiesc sa platesti si sa reflectezi la zicala: "Scumpul mai mult pagubeste!", inainte de a nu-ti mai lua bilet. Numai bine!

| Flavyus07 explică (pentru Ioandelasal):

Referitor la "Scumpul mai mult pagubeste!", inainte de a nu-ti mai lua bilet. Numai bine! eu nu mi-am loat deoarece troleul era in statie si am intrat repede in el(aveam bani la mine)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Flavyus07):

Este o explicatie, dar nu un motiv serios. Mi s-a mai intamplat si mie dar am luat bilet de la alt calator.

| VadTot a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sigur nu se mareste daca nu o platesti in 24de ore?laughing))sigur sigur?laughing)

| Ioandelasal a răspuns (pentru VadTot):

Este foarte sigur, asa scrie in Codul de procedura fiscala, la amenzi nu se calculeaza penalitati/majorari de intarziere.
Treaba cu plata intr-un anumit timp, nu 24 ore ci 48 ore, este in favoarea contravenientului, daca plateste in acest interval va plati numai jumatate din minimul amenzii (nu amenda primita). Aceasta inlesnire este valabila doar daca in actul normativ care prevede si pedepseste respectiva contraventie este prevazut expres aceasta inlesnire si majoritatea actelor nu o prevad.

| VadTot a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok nu 24 48 dar tot se mareste amenda respectiva! majoritatea amenzilor se maresc dupa 48 de ore ~~~

| Ioandelasal a răspuns (pentru VadTot):

Vad ca nu mi-ai citit atent raspunsul. In procesul verbal de contraventie se stabileste, de regula, o amenda intre minimul si maximul prevazut la contraventia respectiva. In cazurile cand actul normativ prevede inlesnirea pentru plata imediata se face si aceasta precizare in procesul verbal si daca contravenientul respecta termenul va plati numai jumatate din minimul amenzii.
De ex.: Amenda prevazuta in actul normativ este intre 100 lei si 200 lei. Agentul care aplica sanctiunea stabileste o amenda de 150 lei. Daca persoana sanctionata plateste in 48 ore va plati numai 50 lei(jumatate din minim), daca plateste mai tarziu va trebui sa plateasca 150 lei(amenda stabilita). Aceasta nu inseamna ca amenda s-a marit ci doar ca persoana respectiva, din vina sa, nu a beneficiat de inlesnire.

| Flavyus07 explică (pentru Ioandelasal):

Totusi ma nelinisteste ceva: Unde ajunge amenda neplatita(adica ce se poate intampla) si Nu se anuleaza intr-un anumit interval de timp (am auzit ca 3ani)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Flavyus07):

Amenda neplatita in termen de 30 zile ajunge la serviciul de impozite si taxe si acesta demareaza executarea silita. In cazul tau a ajuns deja acolo si s-a inceput executarea silita. Cu fiecare act de executare silita prescriptia executarii se intrerupe si incepe sa curga un nou termen de prescriptie. Oricum, odata ajunsa la fisc, prescriptia devine de 5 ani, la fel ca pentru celelalte obligatii datorate statului (impozite si taxe).

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sigur, juridic vorbind, ioandelasal a spus-o impecabil, ca de obicei.
Din practică, însă, îți spun că nu o să pățești nimic. Îți vezi de treabă și gata.

| Flavyus07 explică (pentru kongeriket):

Chiar nu se intampla nimic am semnat si porcaria de executare sau ceva?

| Codolan_Razvy_1991 a răspuns:

Nu trebuia sa o arzi! Trebuia sa te pisi pe ea!rolling on the floor

| Flavyus07 explică (pentru Codolan_Razvy_1991):

Tot aia laughing trebuie sa o sting cu benzina ma.

| Pussychat a răspuns:

laughing))stai linistita nu o sa se intample nimic ar trebui sa le sp parintilorhappy:*

| Traian01 a răspuns:

Din cate stiu eu nu e prea bine sa ai amenzi... nu stiu exact ce ti se poate intampla dar mai bine plateste-o.