| Fnitahiy a întrebat:

În seara asta eram un grup de prieteni de 6 copii și unul dintre ei s-a gândit sa batem la un geam și când persoana respectiva a lovit geamul s-a crăpat (geamul era din termopan). Eu dacă eram complice cum s-ar spune, primesc amenda? Dacă da, cam cât ar fi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu n-ai batut in geam n-ai savarsit nici o ilegalitate, nici n-ai fost complice, asa ca n-ai de ce fi amendat.
Complice este cel care ajuta autorul unei fapte ilegale sa savarseasca acea fapta.

| mi25 a răspuns:

Tot complice este si cel care indeamna si determina o persoana sa savarseasca o fapta nelegala.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru Bubico2022):

Da, ai dreptate.