| MARI10000 a întrebat:

Mi-am spart ecranul la telefon recent si cand am fost la un service persoana de acolo a zis ca doar geamul este crapat dar mi-a recomandat schimbarea cu tot cu display. Intreb deoarece este o diferenta enorma intre geam si display.

2 răspunsuri:
| uptowngirl a răspuns:

Da. Este o diferenta foarte mare intre schimbarea geamului si a displayului. Schimbarea geamului inseamna: dezlipirea sticlei de pe display, curatarea displayului si lipirea noii sticle. Shchimbarea displayului: deschiderea telefonului, deconectarea displayului in intregime si inlocuirea lui cu unul nou (recomand display original sau second, de la un alt telefon). Nu iti recomand schibarea sticlei pentru ca e o operatiune foarte riscanta si cu multe parti care pot lua o turnura negativa (stricarea displayului in momentul curatarii, folosirea unui adeziv de proasta calitate care se poate desprinde sau strica dispalyul, aspectul inestetic - nu am vazut cazuri in care sticla sa se lipeasca perfect de ecran). Chiar daca e mai costisitor iti recomand sa schimbi displayul cu unul original/second daca poti si scapi de o grija. Daca vei vrea sa vinzi telefonul in viitor - nu se va observa nici o diferenta.

| ionutmihai2002 a răspuns:

Ala ti-a recomandat sa schimbi si digitizer-ul pentru ca s-ar putea sa fi fost afectat de la soc