| munteanuionvictor a întrebat:

În urmă cu ceva timp am fost la un picnic. Eram un grup de băieți și fete. La un moment dat după ce a consumat niște bere,unul dintre băieți mi-a propus să facem trânte cu scopul de a le distra pe fete. Eu am refuzat, dar el m-a luat cu forța de jos și a început să mă trântească. După puțin timp eram pe jos, m-a luat de picioare și m-a ridicat după care mi-a dat drumul jos. În momentul acela mi s-a deplasat coloana vertebrală. Nu am mers la doctor să mă tratez deoarece nu aveam bani. Puteam să merg pe stradă și cu timpul mă durea din ce în ce mai puțin. A rămas totuși deplasată (coloana vertebrală) și câteodată mă înțeapă când merg pe stradă, la un efort,în special la ridicarea unor obiecte mai grele sau când sunt nevoit să stau mai mult timp într-un loc. Vreau să vă întreb cum pot să obțin daune morale de la cel care m-a trântit? Am vorbit de atunci cu soția lui care era de față și mi-a răspuns că a fost o glumă și nu vrea să-și asume răspunderea, deoarece nu m-a invitat ea la picnic. Am dreptul la daune morale? Ce sumă ar trebui să cer ca despăgubiri? Menționez că soția făptașului face parte dintr-o familie bine văzută din cartierul meu, ea lucrează ca educatoare la grădiniță.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuia sa mergi la spital sa-ti faci o radiografie la coloana vertebrala.
Coloana nu s-a deplasat, ca erai mort, daca se deplasa, posibil sa ai 1 vertebra dislocata sau fisurata.
Mergi si fa-ti radiografie la coloana, apoi mergi la un medic de oase sa-ti dea certificat medical, de trauma suferita, in care sa se specifice ca in urma unei tranteli sau lovituri ti s-a intamplat, ceea ce ti s-a intamplat.
Cu acel certificat medical, poti merge La Procuratura orasului tau si deschide actiune de judecata impotriva prietenului tau, cerand daune morale si plata tratamentului pentru coloana afectata.
Repet, daca nu ai facut asta atunci imediat, acum nu se poate dovedii ca trauma a fost doar din cauza acelei lovituri...

| munteanuionvictor explică (pentru Violleta2022):

O vertebră e deplasată de la locul ei. Se simte când pui mâna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Mergi la medic, ca iti va afecta viata acea vertebra dislocata!
Sincer, nu stiu in ce masura ti-o pot pune la loc, dar daca nu mergia cum, cand inca este recenta situatia, poti sa ai probleme foarte mari de coloana, care pot conduce in timp la imposibilitatea sa mai lucrezi sau sa mergi.
Nu, nu glumesc, am vazut cum joaca prosteasca intre baieti poate sa lase un baiat mutilat sau handicapat pe viata.
Mergi la medic si vezi care este situatia reala, acum, cand inca nu-i prea tarziu!

| Itanul a răspuns:

Nu te gandesti la sanatatea ta, dar te gandesti la despagubiri. Ce fel de om esti?
Daca aveai intr-adevar ceva, te duceai atunci la medic. Cu trimitere de la medicul de familie. Sau imprumutai bani. Acum ma gandesc ca doar vrei sa te razbuni si sa-i storci de bani. Pentru sotia lui?

| munteanuionvictor explică (pentru Itanul):

Nu ți se pare normal să-i storc de bani? Eu ca să-mi refac sănătatea am nevoie de bani. Consider că am dreptul și la daune morale deoarece am suferit. Sunt familie de oameni gospodari. Au avere și bani. Cunosc bine familia lor fiindcă locuiesc în apropiere. Aștept cât mai multe comentarii de la persoane care pot să mă ajute cu un sfat sau să-și exprime opinia.

| VortexLuz a răspuns:

În primul rând acel individ dacă îti era prieten cu adevărat trebuia să înțeleagă ca nu vrei. Iar tu când ai văzut că te-a luat să te arunce, trebuia să ripostezi. Eu unul, sincer îți zic că l-aș fi lovit, nu mă interesa că erau alti oameni acolo sau nevastăsa, din moment ce i-ai zis ca nu vrei trebuia să înțeleagă. Din câte ai spus tu despre acest băiat, imi dau seama că are o gândire de tot cct-ul. Sfatul meu este să te duci să-ti faci o radiografie, iti rezolvi problema și rupi legăturile cu acest individ. Sper că nu am părut prea bădăran cand am spus că trebuia să-l lovesti dar din păcate cu asa oameni, așa trebuie să procedezi. Și pe viitor, ferestete de asa "prieteni".

| Michell0 a răspuns:

Numai la români poți vedea oameni care să te ia și să te trântească până să-ți rupă coloana... Am avut și eu ocazia să am astfel de amici și să-mi facă faze de genul și nu pot să spun decât că iq-ul lor este 0 barat. Cât despre tine, aș zice să renunți la prietenia cu acest tip și să treci cu vederea ce s-a întâmplat între tine și el, că în viață dai peste fel de fel de situații din astea jenante. Ca să ceri despăgubiri, trebuie mai întâi să te duci la IML ca să-ți scoți certificat, pentru a justifica gravitatea afecțiunii de care suferi, iar apoi, te duci la procuratură și depui o plângere pe numele *inculpatului* pentru a i se deschide un dosar de cercetare. Oricum, e bătaie de cap și este foarte mult de umblat așa că, în locul tău aș lăsa de la mine și nu aș mai vorbi cu respectivul deloc. Dar acum serios, dacă soția lui a spus că a fost doar o glumă iar el doar a glumit cu tine și nu a fost vorba despre vreo altercație, tu chiar vrei să-i ceri despăgubiri pentru asta?

| munteanuionvictor explică (pentru Michell0):

A fost glumă, dar eu am spatele deplasat, nu-mi convine.