| alexx102428 a întrebat:

In ziua ( in data) de 9 aprilie 2018 nu se lucreaza la stat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Data de 9 aprilie 2018 este zi de sarbatoare legala, fiind a doua zi de Paste. Din acest an si Vinerea Mare este sarbatoare legala si nu se lucreaza nici la stat si nici la privati.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.139.(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
– Vinerea Mare, ultima zi de vineri înaintea Paștelui;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora."

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da pentru ca este a 2-a zi de Paste. De pe 10 se lucreaza.

Răspuns utilizator avertizat
| justmemari a răspuns:

Buna ziua,

Fiind a doua zi de Paste, ziua de 9 aprilie e zi libera, am inteles ca si Vinerea Mare, respectiv 06.04. 2018 ar fi zi libera.