| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare cineva cu putere de cunoastere a legilslatiei.
Daca esti major, in clasa a 12-a si ti se nazare sa pleci si esti amenintat cu directorul si politia ca vine si iti da amenda sau ceva de genul, ti se poate face ceva, exista amenda pentru chiul? Doar o curiozitate. Scoala este obligatorie pana in clasa a 10-a, daca esti major, ar trebui sa fii lasat sa pleci din scoala, nu e puscarie.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista amenda pentru chiul si politia nu are nici o atributie pentru aceasta, exista doar absenta nemotivata si la 10 absente nemotivate pe semestru se scade media semestriala la purtare cu 1 punct.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Daca portarul nu ma lasa sa plec, as putea suna la politie spunand ca ma tine ostatic in scoala, ca imi ingradeste libertatea? daca nu, cum altfel as putea aborda problema?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns la intrebarea ulterioara. Faptul ca nu-ti permite sa iesi nu este lipsire de libertate si politia n-are atributii in scoala in asemenea cazuri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Portarul nu are sau nu trebuie sa aiba atributii privind iesirea elevilor din scoala. El are atributii de a nu lasa sa intre in scoala persoane care nu au dreptul sa intre.
Scoala nu este cazarma ca sa ti se permita sa iesi din scoala doar cand ai bilet de voie.

| Superior a răspuns:

Nu, nu poate sa-ti faca nimic.
Singurele sanctiuni pot fi : ura profesorului si un punct scazut la purtare pentru fiecare 10 absente acumultate si nemotivate.
Mananca rahat pe paine.
Fiind major, nici nu ar trebui sa mai existe absente. Daca vii la examene si ai note, nu ar trebui sa-i intereseze ce faci, mai ales ca esti major si poti raspunde pentru tine. Eu spre exemplu, nu intelegeam nimic la ore, dar acasa prin manuale auto-didacte si variante de bac faceam minuni.

| zxcr2 a răspuns (pentru Superior):

Portarul scolii e problema, nu vreun profesor.

| zxcr2 a răspuns (pentru Superior):

Ai idee cum as putea sa abordez problema?