| Anonimuserr a întrebat:

Intrebare, se poate afla un nr de telefon daca stii numele unei persoane de familie si prenumele? Pentru ca am patit-o cu o tipa pe facebook, mi-a aflat nr de telefon pe Vodafone desi nu i l-am dat niciodata is nu-l dau oricui. Ea sustine ca m-a luat din nu stiu ce baza de date, desi nu lucreaza la Vodafone sau alte servicii. Mai mult nu a vrut sa imi spune sa imi dea detalii, desi se pare ca poate sa faca rost de nr oricui de telefon.

6 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Daca l-ai trecut pe facebook esti direct responsabila de actiunile tale.Consecintele actinuinilor tale nu sunt intotdeauna dintre cele mai placute asa ca sterge-ti numarul de pe facebook si cat despre povestea aflarii si utilizarii datelor cu caracter personal in orice scop comercial ori nu este ilegala.De aceea exista o chestie numita protectia datelor cu caracter personal.Documentatie aici : http://www.legi-internet.ro/......sonal.html
Daca vrei sa aflii date despre individa respectiva probabil poti obtine date despre ea dar tot in mod ilegal pentru ca cel ce iti da datele persoanei respective intra sub incidenta legii.

| CrissNico a răspuns:

Daca e dupa facebook s-ar putea sa iti fi luat nr de telefon daca l-ai dat tu cand ti-a facut contul de facebook...
Altfel nu stiu cum l-ar fi putut afla deoarece lucrurile ar trebui sa fie confidentiale happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru CrissNico):

Eu nu am adaugat nr meu de telefon pe facebook. Ma intreaba mereu facebook daca e sa bag nr-ul acolo desi special nu-l bag.

| CrissNico a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta zic daca zice de o tipa de pe facebook ca ii stie numerul desi ea nu l-a dat... probabil il are de pe facebook asta in cazul in care ea si-a nr de telefon cand a facut contul. Nu are din ce baza de data sa il ia, acestea sunt lucrri personale si nu se afla chiar asa...Sau probabil il are de la vreun cunoscut de al tau chiar nu stiu ce sa zic

| Anonimuserr explică (pentru CrissNico):

Eu am intrebat-o in prealabil de multe ori si spune ca nu e adevarat ca nu i l-a dat nimeni si ca l-a lut dintr-un program special in are anumite persoane pot vedea datele personale telefon etc. M-a frapat si m-a pus pe ganduri rau de tot.

| Skullduggery a răspuns:

Te-ai gandit ca poate aveti un prieten comun care i-a dat numarul tau de telefon?
Nu cred ca poate face rost de orice numar de telefon.
Daca te abuzeaza poti face plangere la politie sau, ma rog, sa te prefaci ca faci asta, pentru ca ea se va speria si nu va mai vrea sa aiba de-a face cu tine.

Sper ca te-am ajutat