| Lowkee a întrebat:

Iohannis ar putea fi declarat "incompatibil"... Incompatibil cu ce? Tot aud pe la televizor de treaba asta, da' nu inteleg ce inseamna.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai Iohannis este acuzat ca in timp ce era primar al Sibiului a reprezentat municipiul in adunarile generale ale unor societati. Acesta situatie de incompatibilitate a fost respinsa de Judecatoria Alba Iulia cand sa judecat dosarul, insa s-a facut recurs iar acum sa a ajuns la darea unui verdict final de catrea curtea de justitie Bucuresti.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incampatibil cu o functie publica, respectiv incompatibil cu functia de presedinte in cazul sau.

| Lowkee explică (pentru suntserios):

Pai de ce ar fi incompatibil si cum se decide lucru' asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incompatibil cu coruptia din politica, probabil laughing

| AdrianaBacescu a răspuns:

Incompatibil=nu are mai voie timp de 3 ani o funtice publica, iar daca Iohannis va fi declarat incompatibil si alegerile pentru un nou presedinte se vor repeta la anul.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Se refera ca va fi incompatibil sa conduca tara

| eduard1 a răspuns:

1) În prima instanţă Iohannis a câştigat! Ceea ce este foarte important!

Pe 18/11 s-a judecat dacă se admite sau nu recursul. Dosarul a fost amânat pe 25.nov. Dacă nu se admite recursul rămâne soluţia din prima instanţă unde a câştigat Iohannis. CAZ ÎNCHIS.
Dacă se admite se va stabili o dată (probabil la anul viitor) pentru recurs.

2) În cazul în care se admite recursul, la recurs se va constata imunitatea prezidenţială a lui Iohannis. CAZ SUSPENDAT.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eduard1):

Imunitatea,daca nu ma insel pe care nu o mai are.

| AdrianaBacescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Incompatibil nu are treaba cu imunitatea.