| tpubv94 a întrebat:

Legat de asta: http://www.tpu.ro/......ta-jos-am/

Puteti sa-mi ziceti ce articol din lege imi permite sa conduc masina de taxi, cu turela data jos si fara sa fiu in regim de taxi? Orice lege care ma ajuta in momentul de fata.

Multumesc mult!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa-ti permita asta, la fel cum nu exista nici o lege care sa-ti interzica. Asa fiind se aplica principiul de drept conform caruia este permis tot ce nu este interzis expres de lege.
Daca ai permis de categoria B poti conduce legal. Este insa interzis sa faci activitate de taximetrie.

| tpubv94 explică (pentru Ioandelasal):

Care articol din lege interzice sa fac activitate de taximetrie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tpubv94):

Spuneai la intrebarea anterioara ca nu ai atestat de taximetrist si daca nu ai atunci nu poti face taximetrie legal, este interzis aceasta de L.38/2003, privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu md. si compl. ulterioare.

| tpubv94 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu. Dar am nevoie de lege, sa ma pot lega de ea. 'Este interzis sa faci activitate de taximetrie fara atestat' de exemplu. Le dau peste nas si le dovedesc ca nu am facut activitate de taximetrie. De o lege anume trebuie sa ma leg. S-a dat ordin in oras sa se scoata din functiune 50 de taxi-uri si toti se dau in gat si iti cauta nod in papura. Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tpubv94):

Ti-am indicat legea, este L.38/2003, o gasesti pe internet cautand cu legea 38/2003 actualizata 2014 sau legea taximetriei actualizata 2014.