| olyver a întrebat:

M-a legitimat politia cand am iesit din club.Nu spuneau nimic si peste 2 saptamini a venit o amenda ca am injutat politistul.Trebuie sa il platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa platesti, daca nu l-ai injurat.
Poti face plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie si a instiintarii de plata, la judecatoria de care apartine agentul constatator, bineinteles daca ai macar 2 martori ca nu este adevarat ca l-ai injurat si ca n-ai savarsit nici o contraventie.
De asemenea ar fi bine sa arati p.v.c. unui avocat, poate gaseste un motiv de nulitate.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ti-a facut proces verbal de ce te ingrijorezi?

| GicuGagicu a răspuns:

Cum te-au legitimat atunci?