| Mark2012012 a întrebat:

M-am angajat acum ceva timp ca asistent personal cu carte de munca si am 22 de ani, si astazi m-a sunat un tip de la ING ca sa imi spuna ca trebuie sa imi fac, daca am inteles eu bine o asigurare de pensie obligatorie sau ceva de genul. Mi-a mai spus ca nu ma costa nici un ban in plus. O fi vreo excrocherie la mijloc cuasigurarea asta de la ING, voi ce stiti?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Nu este o ''excrocherie'' ci este o obligatie ca o parte, sau toata, participatia ta (ca si angajat)la fondul de pensii(asigurari sociale)sa fie transmis de catre angajator spre administrare unui fond privat.Dar ''NU ESTE OBLIGATORIU ''sa fie ING, aceasta fortare este ilegala, trebuie ca tu sa-ti alegi ''fondul privat'' care sa-ti administreze contributia la fondul de pensii.Respecte

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este escrocherie, este vorba de asigurarea de pensie privata obligatorie conform Legii 411/2004, republicata in 2007, cu md. ulterioare, citez:
" ART.30.(1) Persoanele în vârsta de pâna la 35 de ani, care sunt asigurate potrivit prevederilor art. 5 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile şi completarile ulterioare, şi care contribuie la sistemul public de pensii, trebuie sa adere la un fond de pensii.
(2) Persoanele, altele decât cele prevazute la alin. (1), în vârsta de pâna la 45 de ani, care sunt deja asigurate şi contribuie la sistemul public de pensii, pot adera la un fond de pensii.
ART.32.(1) O persoana devine participant la un fond de pensii prin semnarea unui act de aderare individual, din proprie iniţiativa sau în urma repartizarii sale de catre instituţia de evidenţa.
(2) La semnarea actului de aderare participanţii sunt informaţi asupra condiţiilor schemei de pensii private, mai ales în ceea ce priveşte: drepturile şi obligaţiile parţilor implicate în schema de pensii private, riscurile financiare, tehnice şi de alta natura, precum şi despre natura şi distribuţia acestor riscuri.
ART.33.(1) Persoana care nu a aderat la un fond de pensii în termen de 4 luni de la data la care este obligata prin efectul legii este repartizata aleatoriu la un fond de pensii de catre instituţia de evidenţa."
Este tocmai cazul tau, fiindca nu ai aderat din proprie initiativa ai fost repartizata la ING.
Aceasta pensie se constituie din virarea catre administrator a unui procent din contributia pentru pensia publica, nu platesti nimic in plus.
Mai trebuie sa mentionez ca, in prezent, sistemul de pensii publice este reglementat de L.263/2010, L.19/2000 fiind abrogata. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| danni004 a răspuns:

Un alt programel de facut bani online, cel mai usor, zic eu, intrucat nu trebuie sa faci nimic, este Gomez Peer Zone pe care tu trebuie sa il descarci de pe site, dupa ce te inregistrezi.
Nu trebuie sa faci nimic, decat sa il ti deschis atunci cand doresti, cand sa spunem intrii pe messenger, facebook s.a.m.d. Esti platit atata timp cat il ti deschis.

Interesant, nu? Se pare ca da.

Nu esti inca inscris? intra pe http://www.gomezpeerzone.com/application-apply/?Referrer=illegald si fa bani cati vrei!

Pentru a face mai multi banuti trebuie sa cautati oameni care sa ii convingeti sa se logheze pe Gomez PEER de pe link-ul tau de refferal!

Mult succes