| Didd1234 a întrebat:

Ma numesc Andreea si sunt in clasa a 11-a acum.

De anul viitor vreau sa ma mut intr-un oras apropiat(este mult prea departe pentru a ma deplasa de la domiciliu spre liceu) din motive personale, doar ca mama nu poate sa vina cu mine deci imbratisam ideea caminului platit.

Am cautat pe internet, dar nu gasesc nimic care sa ma ajute! Camin pentru liceeni.
Atentie, NU de orfani, NU de studenti!

Am urmatoarele intrebari:
Puteti sa imi dati un site pe judete?

Mama a zis ca din cauza varstei trebuie sa am resedinta acolo iar tutorele(adica mama) sa fie de asemenea acolo ceea ce nu prea se poate. E adevarat? Nici ea nu e foarte sigură...

Daca gasesc, care-s conditiile "cazarii"? Nu ma deranjeaza un program strict, doar ca nu stiu exact in ce conditii am voie sa ies sau nu am voie sa ies singura? Daca-mi fac prieteni acolo parca n-ar fi rau sa mergem la un film doar ca ma gandesc ca nu prea se accepta, daca as avea orice fel de accident tot responsabilitatea conducerii este ca nu au putut evita.

Mi s-a spus ca exista camine de acest fel contra cost insa mi-e neclar.

Stau un an acolo deoarece dupa aceea o sa ne mutam iar cu totii.

Ma puteti ajuta? Ofer raspuns castigator cui ma ajuta cu asta.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

La varianta unei gazde te-ai gandit? Sunt persoane care inchiriza camere la elevi la sume rezonabile. Oricum programul e mai,, lejer '' ca la un internat de la liceu.
Liceul unde vrei sa mergi are internat?
Daca spuneai macar judetul de unde esti (sau liceul respectiv ) selectia ar fi fost mai usoara.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La varsta ta, ar fi trebuit sa stii sau, cel putin, sa intuiesti ca :
* nu vei gasi pe internet un centralizator al tuturor liceelor din Ro care dispun de internate/camine pentru elevi. Pentru a gasi cazare, ori contactezi telefonic fiecare unitate scolara din orasul in care vrei sa te muti, ori cauti informatia pe site-ul scolii respective( daca are!), ori te informezi la inspectoratul scolar.
*fiecare camin/internat pentru elevi are un regulament de ordine interioara care trebuie respectat in caz contrar, se aplica sanctiuni care pot merge pana la excludere--- caminele nu sunt inchisori dar au reguli!
*fiecare scoala care dispune de un camin are stabilit un set de criterii care vizeaza aprobarea/admiterea in camin--- criteriile nu sunt identice de la o scoala la alta.

In concluzie, nu poti fi ajutata (acum si aici) --- cu atat mai mult cu cat nu precizezi nici scoala, nici localitatea in care vrei sa te muti!

| Didd1234 explică (pentru alessia5158):

De regulament stiu si eu, deci pot sa inteleg ca variaza, tocmai de-aceea am precizat... mi-e teama sa nu fie nici regim de cazarma ca-s sigura ca nu este peste tot la fel.

Am incercat sa ma interesez de la cineva care este la acel liceu si a zis ca nu are camin, totusi mai este un an pana atunci si nu vreau sa incep sa alertez pe nimeni, cand va fi cazul voi suna si acolo.

Doar ca stiu ca exista camine separate care nu necesita sa fii la un anumit liceu.

Si varianta data de Angycut e buna.

| alessia5158 a răspuns (pentru Didd1234):

Este destul de probabil sa gasesti locuri neocupate la caminul altui liceu--- important este sa "actionezi" din timp.
Succes pe mai departe!