| BCătălin91 a întrebat:

Mai poate o persoana sa iti faca ceva rau in ziua de azi daca au facut rost de numele tau si CNP?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, stai linistit. Intotdeauna institutiile vor solicita si actele in original, iar daca va intentiona sa faca ceva ilegal, nu va reusi.

| BCătălin91 explică (pentru floresdemayo):

Sper. Tatal meu fusese oprit de 2 persoane in civil, care ceruse un act de identitate, si cum nu il avea la el, le-a dat doar numele si cnp-ul, prin care il cautau in nu stiu ce pe telefon. Faza e ca tatal meu este in varsta, deci nu isi poate da usor seama daca chiar erau politisti in civil (avand doar legitimatia), sau altfel de persoane, si de asta intrebam.

| floresdemayo a răspuns (pentru BCătălin91):

Eu zic să-l lași în pace... Nu-l mai agita și tu cu îngrijoŕarea ta, că îl afecteazi și mai tare. Nu se întâmplă nimic!
Altadată, spune-i că
legea îi obligă pe polițiști să le spună celor cărora le cer să se legitimeze care este motivul legitimării.

Poate că l-au legitimat din cauza numărului mare de cazuri, de când s-au impus unele restrictii in ce priveste circulatia pe străzi, dupa ora 20, obligativitatea purtării măștii de protectie etc.

https://www.avocatnet.ro/......eguli.html

| BCătălin91 explică (pentru floresdemayo):

Lui nu i-am zis nimic dupa ce mi-a povestit. Mai mult imi faceam eu griji. I-ar fi zis si motivul, cum ca sunt in cautarea unei persoane pentru anumite fapte, fara sa le mentioneze.

| floresdemayo a răspuns (pentru BCătălin91):

Dar, in ce oraș locuiesti? Ce se întâmpla acolo?
Chiar am văzut printre intrebările tale că ti s-a întâmplat și tie același lucru prin luna iunie, când, din nou, doi civili te-au legitimat pe motiv că erau in cautarea unui individ periculos...
Sunteți cumva de etnie rromă și sunteti chestionați ori de câte ori se întâmplă in oraș o infractiune, ceva? Aveti antecedente? E doar o nedumerire...

| BCătălin91 explică (pentru floresdemayo):

Nu aratam prea perfect sa spunem si poate de asta. laughing La vremea aia mi s-a intamplat si mie si de asta acum imi faceam griji pentru el trecand si el prin asta. Legat de intamplarea mea atunci chiar erau intr-o misiune ca ma interesasem pana la urma.

| BCătălin91 explică (pentru floresdemayo):

Oricum pare a fi totul ok. S-a linistit si el si eu. happy Mersi frumos pentru raspunsuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BCătălin91):

Pai foarte simplu, nu trebuia sa le dea nimic. Sa se legitimeze, sau legal nu au dreptul sa ceara nici un act.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate, stai linistit, ca are nevoie de mai multe decat CNP-ul tau.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| TitoJacksana a răspuns:

Da, poate sa se imprumute la banci pe numele tau

| BCătălin91 explică (pentru TitoJacksana):

Nu cred ca ma merge smecheria asta in 2021. Ce fel de banca poate da dovada de amatorism de genul, incat sa ofere imprumuturi doar pe baza de nume si CNP?

| floresdemayo a răspuns (pentru BCătălin91):

Cele din filmele de la Hoolywood! ))