| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a trimis cineva un joc de PS4 pe olx si 50 lei diferenta, urmand ca si eu sa ii trimit un joc
Insa nu i l-am trimis pentru ca mi-a vorbit urat si practic i-am dat teapa
Eu in ziua respectiva am mai trimis un colet la cineva iar el a sunat la Cargus si a crezut ca jocul care trebuia sa il trimit lui, l-am trimis la altcineva
Astazi mi-a dat poza in care se vede ca mi-a facut plangere online pe site ul la ANPC ( Protectia consumatorului)
Jocul l-am vandut, nu am cum sa il mai dau inapoi
Eu sunt minor, am 16 ani
Credeti ca se va aproba plangerea lui? Iar daca da, care sunt consecintele
Eu i-am spus ca anpc de regula se ocupa de firme si alte cele, nu de un copil care nu a trimis un joc
Care este situatia? Ofer funda, multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia este destul de grava desi ANPC nu are treaba cu vanzarile-cumpararile intre persoane fizice.
ANPC poate trimite plangerea la politie sau respectivul iti poate face plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate, dupa caz, conform Codului penal, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Te sfatuiesc sa restitui urgent jocul si suma primita.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

ANPC va sesiza politia, fiindca tu i-ai furat banii si asta este inselaciune. Daca tu esti la prima infractiune, tu sau parintii tai va trebui sa il despagubiti si sa platiti o amenda. daca esti recidivist, te poti alege si cu o condamnare penala (cu suspendare) pentru inselaciune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anpc nu are treaba cu tine, in schimba va avea politia pentru inselaciune. Ce ai facut tu este totusi o infractiune. Ai face bine sa ii trimiti inapoi ce ti a dat el si banii + plata transportului si sa va intelegeti amiabil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti face plangere penala, ai cam incurcat-o. Crezi ca in viata reala poti da tepe ca in jocuri si sa nu patesti nimic?laughing

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Asa iti trebuie laughing

| ShREKT a răspuns:

Pai poți intra la inchisoare până la 2 ani. De ce dai țepe?