| Frank51 a întrebat:

Mi-au schimbat contorul de energie pe 21 dec și mi-a venit factura de 320 de lei. Eu trimit indexul lunar, și eram la zi, aveam facturi de 30-40 de lei(nu stau acasă), nu mai pot să văd ultimul index deoarece în contul online nu mai apar. Sunt 100% sigur că nu am consumat 400kW în aceste zile, ce pot să fac? În caz că mi se spune că trebuie să plătesc, este asta de competența anpcului?

15 răspunsuri:
| Frank51 explică:

Am verificat acum, și nu scrie regularizare, ci estimat, ceea ce mă enervează maxim. Cum pana mea să estimezi 400kW, când eu trimit indexul lunar.

Pe lună anterioară a fost asa
Index citit 8327 (vechi)
Index citit 8356 (nou) diferența 29kW

Luna asta a fost asa
Index citit 8356 (vechi)
Index estimare 8829 (nou) diferența 473kW

Nu scrie nicăieri ultimul index citit de ei și nici regularizarea.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Contor nou cu index de 8356 kw? Cand se schimba contorul se aduce contorul la zero. Trebuie sa gandesti si tu un pic. La schimbarea contorului trebuia sa emita deviz de lucrari asa cum am spus, unde se inscrie indexul contorului vechi si a celui nou.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu zic sa suni la ei sa te lămurești. Nu ai cum sa faci 400kW in timp așa scurt. E ceva la mijloc, vezi ce explicație îți dau și ei. Poate nu e nevoie de reclamatie și va intelegeti așa.
Așa a fost la mine cu compania de telefonie.

| mi25 a răspuns:

La schimbarea contorului trebuia sa emita un deviz de lucrare in care tebuia trecut si indexul contorului la data schimbarii.
Indexul contorului trebuie sa apara in facturi - chiar si in cele online.
Trebuie sa verifici de cand agentul economic nu a citit indexul. Apare in factura. Daca ti-ai notat indexul la autocitiri, poti sa verifici si cu acestea.
De regula la schimbarea contorului se face regularizarea consumului pentru perioada care a trecut de la ultima citire de catre reprezentantul firmei si pana la data schimbarii. Deci 400kw sunt de la ultima citire (nu autocitire) pana la data schimbarii contoarului, nu pe ultimele 10 zile.
Vezi ca pe factura scrie si perioada pentru care s-a calculat si recalculat.

| mi25 a răspuns:

Daca nu jignesti nu te simti bine? Stii ce zicea Napoleon? Nu-i de vina cel ce nu intelege mesajul, ci cel care-l transmite.
Daca tu gandesti, de ce mai pui intrebari celor care nu gandesc?
Daca gandeai iti notai indexurie transmise si aveai o baza de discutie. Asa ca mergi frumos la firma si descurca-te.

| Frank51 explică (pentru mi25):

Nu am jignit, nu o lua personal. Dar am scris clar informațiile.

Contorul nou este la 18kW, deci a pornit de la zero. Am toate indexurile, dar greșeala mea este că pe decembrie nu am citit, dar sunt sigur că nu am consumat 400. Scuze pentru exprimare... Jignire nu a fost cu siguranță, doar că mă enervează ăștia...

| Vântulalb a răspuns:

Lasa contul online. Verifica devizul de lucrare pe care ti l-au lasat (cum zice si @mi25). Nu pe factura. E o hartie aproximativ A4, maronie, urata.
Acolo ai ultimul index la deconectarea contorului vechi si indexul de pornire la montarea contorului nou. Nu porneste de la zero. E resetat, dar are cativa kv de la verificare. De acolo porneste contorizarea consumului tau.

| Frank51 explică (pentru Vântulalb):

Nu am primit deviz, mie nu-mi mai vin facturile acasă îmi vin doar electronic, ceva șanse să-mi apară în cont?

| Vântulalb a răspuns (pentru Frank51):

NU confunda facturile cu devizul de lucrari. Ala ti-l lasa muncitorii acasa. Daca erai acasa l-ai si semnat. Cine era acasa cand l-au schimbat? Intreaba acea persoana. Spui ca e al treilea contor schimbat. Ar trebui sa stii deja ce inseamna asta. Daca nu era nimeni acasa, ti l-au lasat in cutia de scrisori sau in usa. Dar poti sa verifici si o copie la ei. Nu fi comod. Altfel... platesti.

| Frank51 explică (pentru Vântulalb):

Nu-s comod, nu stă nimeni acasă pe parcursul anului, venim doar de sărbători. Niciodată n-am primit deviz, au montat și atât.

| Vântulalb a răspuns (pentru Frank51):

"Niciodată n-am primit deviz, au montat și atât."
Serios? Si cum crezi ca justifica acei muncitori lucrarea facuta si contorul schimbat. EXISTA DEVIZ DE LUCRARI!

| Frank51 explică (pentru Vântulalb):

Păi n-am zis că nu există, am zis doar că n-am primit laughing

| Dgecko a răspuns:

Ai luat legatura cu ei?
Din ce motiv ti-au schimbat contorul?
Poate este costul interventiei inclus in factura.

| Frank51 explică (pentru Dgecko):

Încă n-am luat legatura cu ei, costul intervenției este zero, deoarece este al 3lea contor instalat în ultimii ani și nu au luat bani pe asa ceva.

Pe factura scrie clar, 400kW 320 de lei, dar în 10 zile n-ai cum să consumi atât. Pe noul contor scrie 18kW, de pe 21 de când am venit acasă am consumat 18kW, iar înainte de asta consumul a fost zero deoarece am trimis indexul, și eram la zero. Mi-e să nu facă figuri și să trebuiască să fac reclamație.

| Dgecko a răspuns (pentru Frank51):

In acest caz este o eroare sau problema de la ei.
Cunosc pe cineva care s-a trezit cu suma mare de plata si in urma verificarilor s-a constatat contorul defect. A fost vorba despre Enel.
Cel mai bine este sa iei legatura cu furnizorul tau si sa le explici situatia.