| alondrakiss a întrebat:

Mi s-a oprit certificatul fetiței. Daca sun la Poliție îl voi obține?
E drept că tatăl fetiței cel din certificat nu este.Dar a fost de acord sa devină tatăl ei.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu merita efortul. Ti se elibereaza altul in 10 minute.

Bula
| Bula a răspuns:

NIMENI nu are voie sa retina actele originale (in afara de emitent sau putine cazuri de exceptie, prevazute de lege)!
Se poate cere /face o fotocopie, confruntata cu originalul.
Daca o institutie procedeaza altfel atunci nu dai documentul ana ce nu te consulti cu un jurist /cunoscator!
In cazul retinerii unui act original fara drept, poti apela politiei sau procuraturii, pentru recuperare.

| alondrakiss explică (pentru Bula):

Certificatul este la tatăl fetiței.Ieri mi-a spus că nu-l mai are

| Bula a răspuns (pentru alondrakiss):

Mergi la Evidenta Populatiei unde s-a eliberat certificatul original si-l declari pierdut, soliciti dublura.
Se rezolva rapid, cu o taxa minima de timbru.

| mi25 a răspuns:

Daca stii unde-i certificatul, nu scoate duplicat.
Suna la politie, dar ei o sa-ti spuna sa depui o plangere in scris.
Nu am inteles, ce-i cu tatal: ba e tata, ba nu e tata. Si el unde este? Daca nu sta cu tine, nu are voie sa ia certificatul de nastere al copilului.
Fa o plangere la politie si arata ca este urgenta problema.

| haileewatson a răspuns:

Cine ti l-a oprit?

| alondrakiss explică (pentru haileewatson):

Tatăl fetiței

| haileewatson a răspuns (pentru alondrakiss):

Nimeni nu are dreptul sa retina certificatul. Poti suna la Politie.

| Scorillo a răspuns:

Poti sa-l declari pierdut. Scoti un duplicat si iti vezi de treaba daca e o situatie conflictuala. In mod normal certificatul este al fetitei (indiferent ce parinti sunt treuti pe el) si sta cu impreuna cu ea.
Poate vrea alocatia, mai stii? Daca te dci la politie agiti apele -

| alondrakiss explică (pentru Scorillo):

Îmi trebuie certificatul că sa depun dosarul pentru indemnizație.

| alondrakiss explică:

In cat timp pot scoate certificatul fetiței?