| anonim_4396 a întrebat:

Ne complacem in mizerie, referitor la acest Sistem care are la baza fundatiei „Sclavagismul Modern".
Eu asta am observat pana acum.
Intrebarea este de ce?

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Raspunsul este in noi, slujim sincer ceea ce simtim sau slujim banul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa suntem educati, asta vedem de cand ne nastem si credem ca doar asa se
poate.

| MrAnderson a răspuns:

Da, normal ca ne complacem.
E mult mai usor sa radem cu gura pana la urechi privind la Happy Hour si Acces Direct, decat sa luam la cunostinta realitatea cruda din tara asta.
Si nu mai e chestia cu "ne complacem". Asta ar insemna ca exista ceva solutii legale la care noi suntem mult prea lenesi sa apelam.
Nu mai sunt.
Din moment ce pana si sistemul de votare a fost compromis, singura solutie va fi, daca se va pune in practica, si va fi necesara, o luvitura de stat, cu o schimbare completa de regim.
Si va fi una sangeroasa, presimt.

| usuk a răspuns:

Pentru ca ne place si suntem ignoranti

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru usuk):

Da, cam asa ar veni treaba.
Nu facem nimic niciodata deci in concluzie singura explicatie rezonabila e aceea ca de fapt Ne Place sa „inghitim" tot ce ni se spune.
Si inca un lucru, Ignoranti e putin spus, crede-ma.
-Numai bine.

| usuk a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ai dreptate>ignoranti si egoisti, as indrazni sa spun.

| Șurubelniță a răspuns:

Nu esti singurul care a observat asta.
Dupa parerea mea, raspunsul este foarte simplu : banul a pus stapanire pe mintile oamenilor, facem orice pentru bani, fie ca practica cea mai veche meserie din lume sau ca vinde gogosi la piata, oamenii sunt intr-o fuga continua dupa bani, deoarece desi este trist, daca nu ai bani (nu multi, ci doar o suma modica) nu poti trai de pe o zi pe alta. Din cauza asta, uitam sa pretuim lucrurile cu adevarat importante de pe lumea asta, invatam sa apreciem pseudovalorile lumesti din pacate.
Ce este si mai trist, este ca din cauza asta, a banilor, deocamdata nu se poate schimba nimic.

Asa cum ai zis si tu, Sistemul are la baza fundatia "Sclavagismului Modern".
Eu zic ca nimeni nu-si doreste sa fie sclavul nimanui, nimeni nu-si doreste un sef stresant, insa asa cum am mentionat mai sus, lipsa banilor ne face sa fim sclavi moderni, din pacate...

| mary4048 a răspuns:

Citeste tot ce poti despre noua ordine mondiala..suntem in neputinta, tocmai din cauza constrangerilor financiare.Cei care fac asta au toate parghiile necesare, adica bani.ei sunt cei care controleaza finantele mondiale, statele lumii si chiar sefii de stat.Cred ca si Ceausescu a murit tocmai din acest motiv, fiindca Romania nu mai avea datorii externe, acest lucru fiind de neconceput pentru ei.Ei sunt asasinii economici..cauta sa vezi seria de documentare zeitgest.

| Terentee22 a răspuns:

Pai cand n-ai ce sa faci, te complaci in situatia asta, ce vrei laughing
spune tu cum iesi din acest "Sistem"
te duci pe o insula sa traiesti din roadele naturii sau devii cel mai bogat om din lume? atunci vei fi sclavul viciilor si tot sclav o sa fii
si de ce mizerie? stai linistit\a ca asta e gandire de oameni rasfatati. ti-ar fi placut sa traiesti acum 100 de ani in plin razboi mondial, acum 200 de ani cand majoritatea mureau de sifilis? sau acum 300 de ani cand erau sclavi la propriu cu bice pe spate, s.a.m.d? nu cred