| anonim_4396 a întrebat:

Dacă "Dumnezeu,, l-a creat pe om, atunci inseamna ca omul nu are nici o individualitate proprie, nu poate pretinde nici o demnitate, nici o libertate.Adevarat sau Fals?
O "Religie,, in care cerinta de baza este supunerea, nu trebuie acceptata si un om liber nu se poate identifica cu ea.
Nici nu se pune problema ca o marioneta sa declare "Vreau sa fiu libera."
A fost programata umanitatea sa fie "Sclava,, si sa traiasca intr-un sistem care are la baza fundatiei "Sclavagismul Modern,,?
Ideea de baza aici e ca tu nu-ţi traiesti viata, faci doar parte dintr-un spectacol, şi rolul care îl joci a fost decis cu mult înainte.Adevarat sau Fals?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte adevarat, de fapt apreciez concluzia la care ai ajuns, inca un motiv pentru care sa fiu ateu, daca cineva deja tia creat destinul tu esti doar o jucarie, o carte jucata, asa liberul albitru e vrajeala cum dumnezeu autistitor stie ce vei face, el tia creat destinul inainte sa te nasti

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns (pentru RAY):

Doctrina virala a ''Liberului Arbitru, este o iluzie.Conceptul de liber arbitru nu are corespondenţa în realitate, mai exact, nu exista decat in imaginaţia noastra. Este clar ca tuturor ni se pare ca detinem liber arbitru insa aceasta este doar o iluzie.

| RAY a răspuns (pentru SchizofrenicPsihedelic):

Ti-as da funda, corect asa e

| Alphawolf a răspuns:

Daca concluzia ta se refera la dumnezeul biblic, da, adevarat.

| Never4ever a răspuns:

Adevarat.

| shadow222 a răspuns:

Total fals iti spun asta deoarece Dumnezeu ti-a dat libertatea ca sa poti gandi sa poti face orice vrei totusi te va si judeca asta-i clar daca erai o simpla marionete nu mai ajungeai la concluzia de mai sus

| StefanelAlex a răspuns:

Ceea ce intrebi tu nu poate fi nici adevarat nici fals deoarece sunt lucruri subiective (adica unii le pot considera false, altii adevarate).
Un om nu poate se sa pronunte generic cu privire la omenire decat in clipa in care a fost prezent la crearea(aparitia), viata si extinctia omului si detine abilitatea de a intelege total (total adica intreg, 100 %, fara indoieli, in posesia adevarului, care nu poate gresi) lucrurile. Momentan, doar ceea ce consideram noi un zeu poate sa iti raspunda cu adevarat sau fals si chiar daca ti-ar raspunde, nu ai intelege motivatia deoarece gandirea omului nu ar putea cuprinde atatea lucruri.

| 3xfemeie a răspuns (pentru StefanelAlex):

As fi curioasa, dupa parerea ta, cine poate lua afirmatiile astea ca fiind adevarate?

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns (pentru 3xfemeie):

Scuze ca intervin, intrebare nu era adresata mie si nu ii frumos sa intervin.Ce inseamna pentru tine ''Adevarul,,? Ce ti se pare deplasat la aceste afirmatii? Sunt logice aceste afirmatii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SchizofrenicPsihedelic):

E mai simplu pentru tine daca raspund : fals la ambele intrebari?
asa evitam comentariile fara rost.

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns (pentru 3xfemeie):

Raspunde cu fals la amandoua.Ce te face sa crezi ca eu sunt curios ce raspunzi tu.Nu poti infirma aceste afirmatii din punct de vedere logic.