| withoutme a întrebat:

Neata. daca imi cumpar o masina straina care s-a cumparat din Romania direct de la dealer in anul 1992, se mai plateste timbrul de mediu la schimbarea de proprietar, sau aceasta taxa se aplica doar masinilor care se aduc de afara si se inmatriculeaza in tara? pentru ca intentionez sa-mi cumpar un opel din 92.masina a avut prima inmatriculare in romania.multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa se plateste pentru orice masina, cu exceptia celor care au fost inmatriculate si in perioada 2007-2011.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu daca a fost inmatriculata inainte de 2007 atunci trebuie sa platesti taxa

| RzV28 a răspuns:

Taxa se plateste pentru orice masina mai veche de 2007 deci o vei plati.

| silvershark a răspuns:

Aici ordonanta de urgenta privind timbrul de mediu: http://www.somara.ro/images/oug_9_2013.pdf