| AvalohAlyn a întrebat:

Noi suntem o insulă proeurioeana și proamericană înconjurați de țări rusofile.De ce s-a ajuns aici? Sincer Rusia oricum nu ne privește cu ochi buni, cum rezista Romania printre țările proruse? Și ce șanse are un conflict cu Rusia al României? Se baga americanii oare să ne ajute?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai multe intrebari de genul acesteia, asa ca te sfatuiesc sa mai citesti, sunt destule articole pe internet.
Si situatia nu este tocmai cum o expui tu, se pare ca nu esti la curent nici cu geografia.
Doi dintre vecinii nostri, Bulgaria si Ungaria, sunt in NATO si UE, asa ca nu ar interveni impotriva noastra, decat la nicel de vorbe din partea unor extremisti, chiar daca au relatii bune cu Rusia.
Alta vecina, Ucraina, este la cutite cu Rusia, din cauza de Crimeea si Donbas.
Republica Moldova este pe la mijloc, acum sunt la putere rusofilii dar nici vorba sa aiba ceva cu noi.
De asemenea apartanenta la NATO ne face sa fim sub scutul acesteia, asa ca nici vorba de o agresiune directa din partea Rusiei, acum se pare ca nici nu prea ne baga in seama, cu exceptia vorbelor.

| doctorandus a răspuns:

Ucraina nu e pro-rusa. Bulgaria si Ungaria sunt in NATO.