| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Noi suntem romani, asa cum zice si cantecul de mai jos :
www.youtube.com/watch?v=LJ0rC9m2n78

Din pacate, mi-a fost dat de-a lungul timpului sa vad diversi indivizi care considera ca zona de provenienta este importanta in educatia de baza a cetateanului si formarea mentalitatii acestuia. Cu alte cuvinte, daca m-am nascut in Vaslui sau Bacau (exemple ipotetice) sunt mai putin educat, mai lenes si mai betiv decat alt concetatean care s-a nascut la Cluj sau la Bucuresti (alte exemple ipotetice) pentru ca vezi doamne am o mentalitate mai apropiata de rusi si mai indepartata de cea occidentala. Sau, daca ma trag din zona olteniei inseamna neaparat ca sunt incapatanat si vulcanic iar daca ma trag din ardeal inseamna ca sunt molocm si am mintea inceata. Mai sunt si alte stereotipuri dar cred ca se intelege foarte clar ce vreau sa transmit. Voi credeti in prostii d-astea sau considerati ca toti romanii sunt la fel indiferent din ce colt al tarii se trag? Este un studiu social interesant, zic eu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca adevarul este undeva la mijloc, ca in multe alte cazuri. Ne nastem cam cu aceleasi calitati si defecte, indiferent in ce zona ne nastem. Apoi educatia primita in familie si anturajul ne pot influenta foarte mult, in mod pozitiv sau negativ.
In fiecare zona exista o majoritate relativa de persoane cu caracteristici asemanatoare si acestea dau stereotipurile, chiar daca acestea nu sunt valabile la majoritatea persoanelor din acea zona. De asemenea exista tendinta de generalizare, de multe ori foarte gresita.

| tudorvolcano a răspuns:

Românii sunt toți la fel, dar spațiul geografic influențează omul câteodată. Personal nu cred în stereotipele geografice.