| AvalohAlyn a întrebat:

Noul Ambasador american în Romania Adrian Zuckerman i-a spus lui Klaus Iohannis și presei române că românii nu au prieteni mai buni decât americanii în acest moment.Asa sa fie? Romania + America =Love Forever?
America e cel mai bun prieten al României? De ce?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum. Ce era sa zica omul presei?
Ca America ne are la inima ca suntem in primul transeu in fata Rusiei si suntem carnea de tun in cazul unui razboi si teritoriul cel mai bun pentru aplasarea infrasturcturii Nato?

Cei mai buni parteneri pentru Romania sunt tarile din UE precum Germania, Italia sau Franta, parteneri cu care avem cele mai bune relatii economice in primul rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem cei mai supusi, probabil. Ei fac ce vor la noi in tara, aduc cati soldati vor. Daca te uiti numai la distanta dintre tari iti dai seama ce prieteni suntem, pana peste ocean nu este chiar pana peste deal. Noi ar trebuie sa avem prieteni buni in Europa si in tari apropiate cum sunt Bulgaria sau Ungaria. Nu aud nimic de relatia noastra cu Bulgaria macar ca am intrat ambele in UE in 2007. Am mers mereu de mana si am fost bagati in aceeasi oala cu Bulgaria, SUA nu a intrat niciodata in discutie, ce sa facem cu o tara asa de mare si asa de departe? E ca si cum am spune ca suntem cei mai buni prieteni cu Rusia, suntem un purice pe langa ei. Pasarile de o culoare zboara la un loc. Noi nu ne asemanam de nici o culoare cu superputerile planetei. Suntem niste slugi ce executa comenzile sefilor mondiali. Nu putem fi mai mult, nu avem armata si nici economie. Sa ne multumim cu o relatie buna cu tarile apropiate. Tarile indepartate nu ne au la inima, vezi Olanda sau tarile nordice. Ce sa mai vorbim de o tara de peste ocean? Azi maine zicem ca suntem prieteni la catarama si cu China.