| HippocrateS a întrebat:

Nu credeti ca in Romania ar trebui incurajata discriminarea?

42 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu ce soluție ai sau slogan?
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde de care.
Dacă e vorba de discriminare prin lege, atunci nu sunt de acord - și nu pot fi de acord. Egalitatea în fața legii e bună.

Însă dacă e vorba de alte forme de discriminare, atunci sunt de acord.
Cea mai mare prostie pe care o comit societățile europene în prezent este să încerce ingineria socială cu scopul egalității de rezultat (discriminare „pozitivă" pentru țigani, discriminare „pozitivă" pentru femei, etc.). Asta nu va funcționa!

Mai devreme sau mai târziu, ideologii vor trebui să răspundă la o întrebare simplă: Discriminarea e bună sau nu?

Dacă e bună, atunci să ne întoarcem la vremuri de tristă amintire de tip Apartheid.
Dacă nu e bună, atunci discriminările pe banii noștri redenumite eufemistic „affirmative action" sau „discriminare pozitivă" trebuie să dispară.

Dacă stăpânești limba engleză, îți recomand articolul ăsta:
http://europe.idebate.org/......rimination

| mgtow a răspuns:

Nu, ar trebui incurajati oamenii sa plece pana raman cei de la putere singuri fara sa aiba de unde fura si sa se bata cap in cap ei singuri.

| RAY a răspuns:

Ce vina are un tigan ca s-a nascut tigan sau un ungur? daca tu te-ai fi nascut tigan te-ai fi urat? nu uita ca din cauza unor oamenii ca tine au murit milioane de oamenii nevinovati, oricine are dreptul sa traiasca indiferent de rasa, sex, sunt uni tigani mai ok ca multi rommanii, eu unu nu vad nici o diferenta intre tigani si romanii sincer nu sunt rasist

| HippocrateS explică (pentru RAY):

Tie iti place sa te simti ca o minoritate in propria tara?

Vin ungurii isi cer drepturile in tara ta si in plus de asta isi creeaza propriul partid politic menit sa preia puterea in propria ta tara.

De tigani nu mai zic nimic ca s-ar putea sa-mi dea BAN adminul...

daca tu te-ai fi nascut tigan te-ai fi urat: Ma sinucideam demult!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru RAY):

laughing

| RAY a răspuns (pentru HippocrateS):

Romania nu-i tara mea, eu n-am tara, tara asta nu mi-a dat nimic, mau crescut parinti, daca as putea as amaneta tara asta si mas muta in jungla sa traiesc bine cu maimutele mele in copac

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu crezi ca suntem destul de in urma fata de alte tari europene? crezi ca trebuie sa mai incurajam si discriminarea?

| HippocrateS explică (pentru suntserios):

Tu nu crezi ca din aceasta cauza suntem in urma?
Nu incurajam discriminare, acceptam ultimii oameni de pe pamant in tara noastra si tot acestia emigreaza sa ne faca de ras in fata altora.

| suntserios a răspuns (pentru HippocrateS):

Nu, nu cred ca de asta suntem in urma. Suntem in urma pentru ca nu reusim sa integram pe cei care vrem sa ii discriminam, suntem in urma pentru ca suntem saraci, suntem in urma pentru ca avem un trecut comunist, suntem in urma pentru ca nu suntem in stare sa respectam niste legi, suntem in urma pentru ca suntem nesimtiti samd. asta cu discriminarea e ultima noastra problema.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru HippocrateS):

Exact,grave erori din partea acestui utilizatori.Francezii cum fac? O duc ei mai prost ca noi?

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Pai nu vezi ca pentru a intra in uniunea europana trebuie sa nu mai discriminam si cand tiganii invadeaza Europa tot pe noi ne pun sa-i adunam?
Eu zic sa-i dam dracului pe toti si pe uniunea europeana.

| suntserios a răspuns (pentru ErrorFound):

Cred ca nu ai nici cea mai vaga idee ce inseamna politica si ce ar inseamna sa se bagam picioarele in UE. Ar inseamna faliment pentru tara noastra

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Ti se pare.
De fapt, ar insemna incetarea influentei straine, granite mai sigure, n-ar mai trimite tiganii in Romania toate tarile care vor sa scape de ei si probabil ca ne-am reveni si cu economia daca vedem ca nu mai putem sa facem imprumuturi de la camatarii astia.

| suntserios a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta e parerea ta.
costurile parasirii UE ar fi imense pe toate planurile

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Asta e parerea ta. happy
Eu nu vreau sa intre tara mai tare in *****.

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Si cam care ar fi alea?

| suntserios a răspuns (pentru ErrorFound):

Se pierd finantari europene
Raman datorii
Pleaca investitorii
Se raresc exporturile
Vor creste taxele

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Bine, asta crezi tu.
Si ce daca raman datorii? Si acum sunt datorii, oricum trebuie sa le platim. Ideea e ca nu trebuie sa mai facem imprumuturi ca intram pana la sprancene in *****.
Cine a spus? Crezi ca un om care a investit ceva aici, isi lasa investitia doar fiindca nu mai facem parte dintr-o "alianta"? Gandeste-te ca sunt bani dati aiurea daca pleaca, nu vrea nimeni sa piarda bani.
Nu cred...De unde ti-a venit o idee ca asta?
Si de ce ma rog vor creste taxele?

| suntserios a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu mi se pare, sunt fapte reale.

| suntserios a răspuns (pentru ErrorFound):

Plus daca nu mai facem parte din UE, granitele vor fi inchise, tiganii nu vor mai pleca (vor ramane toti in tara) iar cei plecati tot vor fi trimisi inapoi. Asa ca nu rezolvi nimic. Si nu cu economia nu ne am reveni, ar fi foarte greu sa exportam fiind din spatiu extra european. Plus foarte multe fonduri nerambursabile le am pierde, chiar daca banii aia nu sunt folositi cu cam acum

| ErrorFound a răspuns (pentru suntserios):

Asta ar fi si idea, sa nu plece. Daca pleaca se da vina pe noi si tot pe noi ne fac tigani. Daca am discrimina, crezi ca ar mai face pst in fata noastra?

Aici gresesti. Ne va fi foarte greu sa exportam, dar ne-am indrepta catre alte piete. Cele asiatice sunt mult mai profitabile, la fel si cele americane.

Asta e, oricum fondurile nu sunt folosite bine. Intra in buzunarul hotilor astia din parlament.

| Mădă0611 a răspuns:

In Romania doar romanii sunt acuzati de discriminare, dar ei sunt discriminati cel mai mult, ba mai mult, din cauza celorlalti "romani" suntem discriminati in toata lumea laughing, hau biutiful. Nu, nu ar trebui incurajata, ar trebui sanctionata drastic, si multe alte infractiuni, ca astfel sa nu mai avem noi, romanii, treaba cu nimeni: nu imi plac tiganii ca sunt cum sunt, desi stiu ca nu toti, dar de ce sa ocup spatiu cu ei?, si ungurii care vor autonomie, sa mearga in spatiu si sa se stabileasca acolo love struck

| sublime89 a răspuns:

Discriminarea n-are nevoie de incurajari prea multe. Ea vine de la sine, din firea oamenilor. De cele mai multe ori nu e nevoie decat de un pretext bine inventat de catre autoritati pentru ca o ajuta putin. O vorba bine spusa, o mica instigare, o minciuna bine scornita.

| Lizzu a răspuns:

Nu.
Cat complica oamenii lucrurile...

| Radu284 a răspuns:

Elaboreaza. Ce fel de discriminare, si de ce?

| ErrorFound a răspuns:

Ba da.

| Kalla a răspuns:

Doamne fereste.

| antimulte a răspuns:

Ba da, sa-i discriminam pe cei care merita. Ca sa citez pe altcineva, nu mi-e rusine ca sunt roman, mi-e rusine cu altii care sunt.

| Niiiicu a răspuns:

Sincer nu, deoarece nu vreau sa fiu tratat la egal cu unguri, tigani, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| AllinaDaniella a răspuns:

Ti se pare ca nu exista discriminare in Romania?

| Captoresque a răspuns:

Nu crezi că deja avem discriminare în țara noastră, atât sexistă cât și etnică?

| CorneliaC a răspuns:

Discriminarea celor care discrimeaza, da!

| CorneliaC a răspuns:

Discriminarea celor care discrimineaza, da!

| JIJ a răspuns:

Pai de asta au plecat tiganii ca i-am discriminat, mai ales copii, pe la scoala e cea mai mare zona discriminatorie

| HippocrateS explică:

De ce sa plecam noi? Sa plece ei!
Am putea sa-i scuipam intre ochi ori de cate ori vrem noi doar ca nu ne cunoastem drepturile.

| HippocrateS explică:

N-am spus ca nu exista!
Si oricum discriminam doar verbal...

| IrinaSinzianu a răspuns:

Nu.

| Solon a răspuns:

Cred ca ar trebui incurajata toleranta si responsabilitatea, respectul si dorinta de a trai in buna pace cu totii. Trebuie promovata iubirea tarii, aceasta neinsemnand intoleranta fata de cei de alta etnie ci eforturi pentru integrarea lor.

| cherryessence a răspuns:

NU. Unii tigani sunt prietenosi.winking