| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca discriminarea nu tine de crestinism. Voi ce credeti?

16 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu ține NUMAI de creștinism, ține și de alte religii și mulți alți factori, să zici că nu există discriminare în creștinism, sau că nu faci discriminări că ești creștin mi se pare o tâmpenie.

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Discriminare

Discriminarea este capacitatea sau abilitatea cognitivă și senzorială de a vedea distincții fine și de a percepe diferențele dintre obiecte, subiecte, concepte și modele, sau de a poseda o dezvoltare excepțională a simțurilor. Folosit în acest mod pentru a arăta un discernământ excepțional, încă din secolul al 17-lea, termenul a început să fie folosit ca o expresie a diferențelor rasiale negative ale trăsăturilor lui "Jim Crow" de Thomas D Rice in 1830.

În majoritatea țărilor democratice există legi împotriva discriminării iar egalitatea de tratament este în general garantată de Constituție. Cu toate acestea fenomenele de discriminare există chiar și în absența unor legi pro-discriminare, și împotriva eforturilor legislative de combatere a fenomenului.
Printre cele mai frecvente fenomene de discriminare se află: discriminarea pe bază vârstă, de avere, de convingeri politice, de naționalitate, de rasă, de sex, de religie, de convingeri sexuale, etc.
Legile discriminatorii, cum ar fi demarcarea (redline) există în multe țări. În unele locuri au fost tentative controversate de utilizare a cotelor rasiale pentru a remedia efectele negative ale discriminării.

Diverse forme de discriminare pot apare oriunde, fără nici o treabă cu creștinismul.

| ramona30 a răspuns:

Zau? pai si atunci cum e cu femeia suspusa barbatului? Nu in biblie sunt zeci de pasaje in care femeia nu e decat o sclava in casa barbatului. Un obiect, o unealta. Fara drepturi, doar cu obligatii. Cine crezi ca interzice prezenta femeii in altar? Care crezi ca e singura meserie din lume la care o femeie nu poate accede? Iti spun eu, e meseria de preot. Gasesti femei in armata, politie, politica etc numai in religie nu.
Dupa aia este si discriminarea popoarelor. Nu sunt evreii poporul ales, sau poporul iubit al lui dumnezero? Isus nu a fost evreu? Discipolii sai nu au fost evrei?

| LordRoman a răspuns (pentru ramona30):

Biserica Ortodoxa invata ca precum Biserica iubeste pe IIsus asa femeia sa iubeasca barbatul, iar cum Hristos are grija si iubeste Biserica sa asa si barbatul sa iubeasca si sa ingrijeasca femeia. Nustiu cum tu insa eu consider ca Iisus nu a fost evreu, Dumnezeu nu apartine vre-unei religii, el are grija de om in medie de faptele si credinta acestuia

| Rapplex a răspuns (pentru LordRoman):

Greseala prosteasca.Prima discriminare se face la altar, unde femeia nu are voiewinking.Vad ca sustii religia dar nu prea ai cu cewinking

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Crezi gresit, ca si majoritatea crestinilor.Propozitia "In afara de religia mea, care este cea adevarata, toti cei ce slujesc alte religii vor arde in Iad" iti spune ceva? Eu o percep ca pe o discriminare la adresa altor religii.le-am mai spus si altora ca prima data sa`si rezolve "razboaiele" interioare, si abia apoi sa aiba tupeul sa ma faca sa cred in D-zeul lor "adevarat".

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Discriminarea inseamna a nu accepta pe cineva din motivele pe care ti le-a inșirat @traveler.
Se poate face discriminare din motive rasiale,etnice, culturale, religioase sau pur si simplu din motive personale.

| Alex a răspuns:

Evrei, musulmani si crestini sunt dusmani din punct de vedere religios.

| tamtamtam a răspuns:

Bigotismul e strans legat de religie,stai linistit.Tu ai citit VT? Tu ai vazut ca homofobii sunt, cu extrem de putine exceptii, teisti?

| traveler a răspuns:

Discriminare.inseamna a face diferenta intre doua sau mai multe persoane in diferite ipostaze,ca salariu,drepturi,obligatii,discreditare pe motive etnice,rasiale,etnie,religie,sex, apartenenta politica la angajare, discriminare intre femei si barbati in diferite circumstante sociale etc.

| alina58 a răspuns:

Nu, discriminarea tine de principiile tale! Si pun pariu ca toti cei care au afirmat, ca aceasta tine de prostie, au discriminat cel putin o data in viata lor!

| harhas a răspuns:

Tine de prostia omului.si de.invataturile pe care le avem de la parinti nostri. daca tu ca si parinte iti inveti copilul.de mic sa discrimineze asa va fi toata viata.etc

| LordRoman a răspuns:

Nu prea cred, traiesc intr-o societate care m-a invatat de mic sa discriminez, insa eu incerc sa nu discriminez pe nimeni

| LordRoman a răspuns:

Poate un crestin adevarat sa discrimineze?
Iisus nu a discriminat pe nimeni, indiferent de ce rasa, sex sau etnie, indiferent de virsta, de avere, etc.