| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg de ce doctorul de familie imi cere adeverinta precum ca platesc asigurarile sociale odata la 3 luni cu toate ca nu am nevoie de consultatii decit poate odata la 3-4 ani.Am inteles de la unii colegi ca se pot face "manevre"in sensul unor scurgeri de bani de la casa de asigurari catre cabinetul dumneaei pentru unele consultatii"inchipuite". Sa fie adevarat?

5 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Pentru ca el primeste bani de la Casa de Asigurari, si castiga de pe urma ta, te sfatuiesc sa iti schimbi medicul de familie.

| lost.in.rain a răspuns:

Daca ai acces la fisa ta medicala, o sa vezi ca sunt trecute acolo atatea "consultatii" de o sa zici ca ai fost bolnav toata viata. Si mie mi s-a cerut adeverinta la fiecare 3 luni, iar ultima data i-am zis ca tot acolo lucrez, nu s-a schimbat nimic... si am lasat-o asa. Nici ca mi-a mai zis ceva.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Consultatiile inchipuite ar fi acelea pe care nu le stii tu, dar pentru a se justifica ar trebui sa apara in fisa medicala. Ceea ce nu prea cred ca se risca nimeni sa faca. Eu cred ca este vorba de cu totul altceva. Este o noua procedura implementata in sistemul sanatatii, si aceasta cerinta se datoreaza faptului ca tara noastra este in situatie de criza si, in consecinta, locurile de munca nu sunt prea sigure. Astazi poti sa iti platesti asigurarea de sanatate, iar luna viitoare sa nu o mai platesti, caz in care va trebui sa-ti platesti consultatia. Sunt convinsa ca se face in sistemul lor audit in acest sens, si ca se controleaza daca sunt acordate consultatiile gratuite numai la asigurati sau si la ceilalti. Este un control intr-un fel justificat, chiar daca ne place sau nu. Iti doresc insa sa nu ai nevoie prea des. O zi frumoasa!

| madalina_8123 a răspuns:

Si mie mi se cere adeverinta o data la 3luni. De "manevre" am auzit si eu. Chiar la un moment dat am avut un doctor de fam care comenta de fiecare data cand ma duceam sa-i cer o trimitere etc si daca ar fi sa vad fisa, cred ca cine stie cate trimiteri imi prescrisese ea laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adeverinta de salariat nu se da lunar, saptaminal, sau zilnic, se da numai daca iti schimbi locul de munca.