| StrongHeart a întrebat:

Nu stiu daca este buna categoria.
Daca am luat o teapa printr-o plata facuta online pe un site fals, ce date pot sa obtin de la banca despre asa zisul "furnizor"?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu poti obtine de la banca ta multe date, decat denumirea (daca este firma) folosita sau numele si prenumele folosite, banca si contul folosite de tepar.
Poti face plangere penala si organele de urmarire penala pot obtine toate datele necesare pentru identificarea teparului.

| StrongHeart explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca suspectul e in afara tarii.Am de pe extras de cont numele unui terminal din Anglia, in Macclesfield mai exact si un nr de autorizatie.Mai am numele site-ului si adresa de contact a firmei/magazinului drept care s-a dat suspectul. Chiar am vazut ca au pe Facebook o poza cu un anunt de scam ca cineva se da drept ei si erau acolo mai multi destepti ca mine care si-au luat teapa din mai multe tari si am emailul teparului, cam atat. Nu il pot depista.
Mai pot face ceva, avand in vedere ca anpc se ocupa doar cu tranzactii facute in tara? Sau sa o trec la pierderi? Suma pierduta e de 279 lei/47 lire.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Faci plangere la Politie si cand se strang 100 de plangeri similare ei pot demara urmarirea penala. Dar astea sunt cazuri cu benzi de escroci internationale, sunt greu de prins.

| Salontanul a răspuns (pentru StrongHeart):

Trece-o la pierderi! De aici porneste pacaleala: sunt sume mici, infime, pentru care nimeni nu-i poate da in judecata pentru ca-i mai mare daraua decat ocaua. Probabil suma minima pentru judecata este, la ei, 50 lire si ei au pus 47. Politia nu are ce face pentru ca trebuie un procuror sa inceapa urmarirea penala si procurorul nu se deranjeaza pentru asemenea suma. Eu am avut o tentativa de pacaleala din Romania si am dat contul din banca, numarul de telefon, SMS-ul si numele si nu au facut nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StrongHeart):

Tot ce poti face este sa depui plangerea la politie, cu toate datele pe care le ai. Nu cred ca o sa se ocupe prea mult dar cine stie, poate o sa ai noroc.

| StrongHeart explică:

Am reclamat pe econsumer.gov
Mai mult nu am ce sa fac.