| anonim_4396 a întrebat:

Numerele mele de înmatriculare de la mașina au fost mâzgălite cu marker negru permanent, scuipate și lovite de o persoana, chiar acum 30 de min am văzut, și pe fata și pe spate. Le-am dat jos am încercat sa le curat dar nu a mers, au rămas impregnate. Mâine dimineața am drum urgent către Germania, la 5 dimineața plec, nu am timp sa merg sa solicit alt set de numere, as putea sa pun numere provizorii? De carton intr-o folie și sa le lipesc pe luneta și parbriz pana ce îmi pot rezolva toate demersurile pentru un nou set? Este legal așa ceva? Cu ce se sancționează? M-am gândit sa pun numerele mâzgălite cu mine in mașina in caz ca ma oprește poliția sa le arat și sa sugerez ca numerele din carton au fost puse dintr-un motiv întemeiat. Și încă o întrebare, ma gândesc sa depun plângere la poliție pentru ce s-a întâmplat, am o filmare in care apare un grup de 3 oameni, dintre care și o fata, cu cagula pe fața, însă pe filmare se vede doar când fata sta și se uita pe drum in stânga și dreapta, deci faza efectiv cu mâzgălituri numerelor nu se vede pe filmare, chiar nu stiu dacă am șanse sa se identifice persoanele respective, un sfat va rog și dacă se poate pot pleca cu acele numere provizorii pe drum, sa ies din tara,

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai voie cu numere 'provizorii din carton', dacă ai doar o plăcuță cu numere vizibile e contravenție, dacă n-ai niciuna e infracțiune.
Sugerez să faci plângere penală, iar plăcuțele încearcă să le cureți, dar nu pleca la drum așa.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie sa circuli cu numere de hartie, plastic, carton, lemn sau altele, decat cele emise de Politie.
La vama, oricum te vor oprii si intoarce din drum, asta daca nu cumva te va oprii Politia inainte sa ajungi pana acolo.
Markerul iese cu ALCOOL TEHNIC!

In cazul tau, este mai sanatos sa mergi dimineata la prima ora la un centru unde gasesti alcool tehnic, sa cureti numerele si apoi sa pleci la drum, daca nu vrei sa pierzi oricum drumul asta, ca nu vei putea trece vama in situatia existenta.
De pierdut, vei pierde doar 2-3 ore. In loc sa pleci la 5 dimineata, poti pleca la 9, dar fara sa ai probleme cu Politia sau vama.

PS Vezi ca ai prieteni care te "iubesc" mult, daca ti-au pregatit farsa asta, taman sa-ti opreasca plecarea peste hotare. Sunt clar din cercul tau de prieteni, pentru ca stiau de plecarea ta si au vrut intentionat sa te opreasca.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am rezolvat cu un solvent de urme de ciment, mersi oricum, s-a șters puțin din "W" de la număr, apropo, am aflat cine a făcut fapta, a fost fosta mea prietena, cu un amic și fratele ei, nici nu mai am de gând sa vorbesc cu ei, o mâna de fraieri fără minte... Dar asta e, câinii latră ursul merge laughing

| Holiday a răspuns:

Inceasca toti detergentii si solutiile de curatat care le ai prin casa. Cu un burete de vase. Trebuie sa mearga vreunul.

| danutzu96 a răspuns:

Cauta repede niste izopropanol sau poti incerca cu diluant pentru vopseluri. Astea 2 sigur ar trbuii sa dizolve cerneala.

| anonim_4396 explică (pentru danutzu96):

Vai îți mulțumesc, am dat acum cu un diliant de ciment, ce ar fi trebuit sa curte urmele de ciment rămase după șantier, se pare ca a mers, s-a șters puțin din litera "W" de la număr dar asta e, îți multumesccc

| Iunix a răspuns:

Acum 6 minute... ai oțet în casă? Sau spirt? Poate reuseşti să cureți numerele de înmatriculare dacă vreci partea măzgălită cu un burete pentru vase înmuiat în oțet. Şi să freci cu partea aia mai aspră a buretelui.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Am dat cu spirt, nu merge, oțet nu am, o alta sugestie?