| anonim_4396 a întrebat:

O mașina se poate vinde de către un prieten, dacă propietarul din acte dorește asta? E vorba de un Astra G, ce îl are un prieten, el este plecat in Suedia la munca și mașina e in tara și s-a gândit da o vândă pentru 7-800€, însă nu poate sa Vina in tara doar pentru asta și ma gândeam dacă se poate sa o vând eu și sa ii dau banii lui, el ar fi de acord dar nu stiu dacă e posibil, URGENT!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o poti vinde si tu, dar numai daca ai o procura speciala de la prietenul tau prin care te imputerniceste sa vinzi masina.
Prietenul tau poate face procura la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Suedia si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.

2 răspunsuri:
| Treaem24 a răspuns:

Poti sa o vinzi si celui care eu vinzi sa meargă cu ea pe numele prietenului tau dar nu poate sa o treaca pe numele lui fără act de vanzare cumpărare cu proprietarul

| Ionut070104 a răspuns:

Desigur, el o poate vinde care proprietarul este de acord.
El trebuie sa se ducă la ambasadă și să scoată o procură pentru prietenul tau pentru a vinde mașina.

Dar dacă proprietarul nu este de acord și într-un fel, o vinde, acesta va fi judecat.