| cl4uD1u a întrebat:

Bunicul meu i-a donat tatalui meu un imobil prin uzufruct viager, cu clauza sa nu fie dat afara din apartament. Bunicul meu pot spune ca "a luat-o razna" de la un timp si ne ameninta pe mine si parintii mei ca o sa vanda imobilul si ca ne va da afara(locuim cu el). Noi, care nu am incalcat nicio conditie si nu l-am atins in vreun fel sau altceva. Intrebarea mea este: poate el sa ne dea afara din apartament si sa il vanda?
Precizez ca tatal meu mai are inca un frate, care are un procent de maxim 20% din imobil, dupa donatie (daca are vreo legatura).

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent bunicul tau nu poate vinde apartamentul, deoarece nu este proprietar ci are doar dreptul de a locui in apartament pana la deces.
Pentru a putea vinde va trebui sa revoce donatia dar asta se poate face numai printr-un proces, in care, pentru a castiga, ar trebui sa dovedeasca faptul ca voi nu-l lasati sa stea in apartament sau il impiedecati in alt mod (violenta fizica sau psihica) sa foloseasca apartamentul.
Fata de aceasta este o prostie ce ti-au spus unii dintre respondentii anteriori, mai ales cel cu internarea la psihiatrie, ar fi un motiv excelent pentru bunic sa revoce donatia.
Stati linistiti si nu faceti nimic prin care sa-i dati vreun motiv de revocare a donatiei si incercati sa va intelegeti, oricum este tatal tatalui tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci bunicul i-a donat fiului sau adica tatalui tau un apartament? Pai in cazul asta daca tatal tau este proprietar pe apartament, bunicul numai are niciun drept la casă, poate moșu sa ameninte si sa faca ce vrea, cum sa vîndă bunicul imobilul daca el la donat? Oricum ar sta situatia, un avocat ar putea sa va ajute sa rezolvati conform legii aceasta situatie.

| cl4uD1u explică (pentru CristiDinBucuresti):

Spune ca o sa faca toate demersurile legale si asa. Nu stiu cine ii baga in cap toate prostiile astea, dar o spune prea sigur pe el si din cauza asta ma tem.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cl4uD1u):

Salut! Este senil de aia spune asa, e nebun nu il mai duce capul, trebuie internat la azil. Ce varsta are? Bunicul.

| cl4uD1u explică (pentru CristiDinBucuresti):

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cl4uD1u):

Unica șansă sa fie ingrijit pana la moarte este azilul de batrîni, dar trebuie voi sa ave ti bani destui sa plătiti azilul, ca s-ar putea sa nu il accepte daca are casă, si are rude copiii nepotii lui.

| cl4uD1u explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ar fi problema de bani, ar fi problema de acea clauza.

| Donsavas a răspuns:

În primul rând,de la o varsta,se face o expertiză pentru a lua anumite decizii si nu, nu il poti înterna tu sau familia ta doar pentru ca vrei. Dacă trebuie, asta decid autoritățile dar doar in stare de criza, cu poliția si salvarea, altfel nu.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai act care denota proprietatea
atunci bunicul nu mai poate sa faca absolut nimic
iar atat timp cat clauza NU spune "ingrijire" (cum ar fi trebuit sa spuna si care e mai complicata, dar, nici aia nu poate fi dovedit prea usor ca a fost incalcata), atunci, atat timp cat respectivul locuieste in apartament nu este incalcata in nici un fel
asta e dpdv legal

din alta ordine de idei, batranul e plin de furie, si asta se intampla majoritatii oamenilor care simt ca pierd controlul (si asta e clar pentru ca imbatraneste... si am mai intalnit la alte cazuri, inclusiv la bunica-mea care ii facea mizerie lui maica-mea care avea grija de ea si fara de care nu s-ar mai fi descurcat DELOC), ar trebui sa mergeti la un doctor, eventual psiholog/psihiatru si sa rezolvati problema... presupun ca tineti la el daca a facut donatie de proprietate!

| cl4uD1u explică (pentru Bizon95):

Si daca la doctor reiese ca este nebun, ce se poate intampla? Il putem interna in spital sau ceva?

| Bizon95 a răspuns (pentru cl4uD1u):

Da
chiar era o schema, pe care am citit-o chiar aici pe TPU:
chemati salvarea pe motiv ca "ne e frica, ca isi face rau singur" (fara ca ne face scandal si mizerie), iar cand vine salvarea e foarte probabil sa faca si mai rau scandal, care e apa la moara ca e nebun, asa ca salvarea o sa il ia

iar dupa tratament fortat, s-ar putea sa se intoarca acasa FOARTE CALM!

| cl4uD1u explică (pentru Bizon95):

Deci dupa nu ne poate da in judecata pentru ca l-am dat afara pe motivul spitalizarii sau ceva? Chiar nu ma pricep la chestii de genul si nu vreau sa se intample ceva. Oricum el a inceput de vreun an sa vorbeasca singur si tipa prin casa si tot asa.

| Bizon95 a răspuns (pentru cl4uD1u):

Mda, e clar, se senilizeaza

ideea e NU voi il bagati in spital
sa bagi pe cineva in spital inseamna sa il duci la spital si sa il lasi acolo, eventual sa il duci cu forta care implica o decizie din partea unei autoritati

voi chemati salvarea... "NEVINOVATI", pentru ca (inca odata):
asta spui la telefon la 112:

"urla, injura, sparge, vorbeste de unul singur si... NE E FRICA SA NU ISI FACA RAU SINGUR"

asta e poanta, cuvintele astea: ne e frica sa nu isi faca rau singur

iar apoi, cand vine salvarea, CEI DE LA SALVARE IL VOR SPITALIZA... NU VOI

si ca sa fie clar, ca nu am spus cu, cuvintele astea si poate nu e destul de evident: daca, chemati salvarea pe motiv ca face scandal si sare la bataie, atunci nu aveti castig de cauza pentru ca asta nu e caz de salvare ci mai intai de politie, apoi poate de salvare (chiar politistii s-ar putea sa nu poata sa cheme salvarea, pe motiv de nustiuce lege... bun venit in rrrominica)

insa daca bagati la inaintare conceptul "ne e frica ca isi face rau singur" atunci e direct caz de salvare si spitalul de nebuni!

| BogdanM275 a răspuns (pentru Bizon95):

Și ce dovada ai ca e agresiv și își face rau singur, faza cu "ne e frica sa nu își faca rau singur" nu prea ține daca fix în momentul cand vine salvarea el e calm si pare relativ normal, sunt șanse mari sa nu fie dus nicaieri mai ales ca nu ai nici dovezi concrete, intarnarea la pshiatrie nu va rezolva aproape nimic daca el vrea sa vanda apartamentul tot o va face.

| Bizon95 a răspuns (pentru BogdanM275):

90% probabilitatea ca atunci cand aude ca a-ti chemat salvarea pentru... nebunia lui, o sa il apuce pandaliile

insa, da, recunosc, ca e posibil, cand vine salvarea sa fie super calm, deh, insa ideea e mult mai buna decat nimic, iar daca nu crezi in ideea asta, atunci nici nu o sa iasa nimic!

insa, ai cerut ajutorul, asa ca din partea mea e doar o idee, daca nu iti place, asta e!

totusi, daca o iei in consideratie, nu ar strica deloc sa vorbesti cu un avocat care chiar a avut procese de genul asta! si care sa iti spuna mult mai bine ce sa faci, si nu sa ai incredere in mine, sau in oricine NU E IMPLICAT DELOC, asa ca numai tu poti sa te arzi

| AnimeLuverBoi a răspuns:

Daca ia donat apartamentul si are acte pe el nu poate sa il vanda mai ales daca este acel 20% al unchiului nu ai de ce sa te temi