| AndreaDanci a întrebat:

O ruda a avut poprire pe salariu pentru o rata neplatita acum cativa ani. O suma mica. 2000 si ceva de lei.
Dupa ce s-a luat toata suma, cam 800 de lei din salariu lunar
S-a incheiat de platit rata aceea si suma i s-a retras si luna aceasta.
De la munca i s-a zis ca trebuie sa vorbeasca cu avocatul.
Ea s-a dus la acel avocat si nu l-a gasit.
La telefon si la email nu i se raspunde.
Am inteles ca se face o cerere de restituire dar unde si cum?
Unde se depune? Exista un model de cerere din asta?
Daca mi-ati da un link as fi recunoscator

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cu avocatul trebuie sa vorbeasca ci cu angajatorul si executorul judecatoresc care a infiintat poprirea.
In primul rand angajatorul nu trebuia sa-i retina din salariu peste suma care a fost poprita de executor. Daca a retinut dar nu a virat suma poprita peste datorie atunci angajatorul trebuie sa-i restituie suma poprita in plus.
In al doilea rand, dupa retinerea intregii sume executorul judecatoresc care a infiintat poprirea trebuia sa comunice angajatorului ca poprirea a incetat.
Daca suma poprita in plus a fost virata executorului atunci acesta trebuie sa-i restituie suma respectiva.
Mare atentie: suma poprita este mai mare decat datoria initiala, la aceasta se adauga dobanzi sau penalitati de intarziere, dupa caz, precum si cheltuielile de executare ce revin executorului.

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa se intereseze de quantumul sumei pentru care s-a pus poprire (la contabilitatea firmei unde lucreaza).

Suma proprita va fi mai mare decat ratele intarziate, avand in vedere ca s-au adaugat penalizari de intarziere, poate si cheltuieli de judecata si de executare silita.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte corect fiindca acum plateste penalizarile de neplata pe cativa ani si cheltuielile de judecata peste cei 2000 lei.

Atentie, avocatul nu este gratis, iar 1 ora de consultatie la avocat este cateva sute de lei!